Je to tu! ČNB ukončila intervence. Koruna ve výsledku zpevnila

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka dnes rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna se v návaznosti na to pohybovala oběma směry, přičemž ve výsledku převážilo zpevnění. Guvernér ČNB Rusnok pak na tiskové konferenci přirovnal českou měnu k pacientovi probouzejícímu se z narkózy. A zatím to dle něj „vypadá skvěle“.

Rusnok v tomto směru doporučil, aby lidé byli trpěliví. „V tuto chvíli je možné všechno, rozkolísanost může být značná. Uvidíme, nepředbíhejme,“ řekl guvernér.

Samo ukončení kurzového závazku je dle Rusnokových slov krokem k postupnému zpřísňování měnové politiky. Banka v tuto chvíli očekává zvýšenou volatilitu kurzu, a to oběma směry, přičemž v případě nadměrných výkyvů je připravena na ně reagovat příslušnými měnověpolitickými nástroji.

Pravdou však je, že žádný závazný mandát v tomto směru nebyl nastaven ani diskutován a ani se s ním v dohledné budoucnosti nepočítá. Tolerance pásma „bolesti“ je dle Rusnokových slov široká. V tuto chvíli je tak potřeba si počkat, aby si koruna sama nalezla novou rovnováhu. Až poté je možné přemýšlet o případném dalším postupu.

Rusnok: Pacient koruna se probouzí z narkózy. Zatím to vypadá skvěle

„Během příštích několika měsíců nečekáme, že by ČNB přistoupila k manipulaci s úrokovými sazbami. Nejhorší variantou, která by mohla nastat, je opětovný návrat ke kurzovému závazku, nikoliv však nutně na 27,00 koruny za euro,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Pokračující vyšší míra inflace, než je v zemích eurozóny, bude podle něj vyvolávat tlaky proti nominálnímu posílení české měny.

ČNB dnes ukončila režim obrany koruny před posílením pod hranici 27,00 za euro, který zavedla v listopadu 2013 z důvodu obavy z ponoření české ekonomiky do dlouhodobé deflace. Po 41 měsících, během kterých banka použila zhruba 1,3 bilionu korun (dosavadní číslo k lednu 2017) v rámci své aktivity na devizových trzích, se tak dostáváme do období volného pohybu domácí měny, která bude teď – v prvních chvílích „svobody“ – silně ovlivněna především aktivitou spekulantů.

Ihned po ukončení intervencí koruna zpevnila až k 26,85 EURCZK, poté přišlo oslabení až téměř k 27,15 za euro. Aktuálně se již pár stabilizuje kolem hodnoty 26,60 EURCZK.

„V horizontu několika dní očekáváme, že se tato volatilita udrží,“ uvedl Šoltés. „Případnou stabilizaci, pravděpodobně směrem k silnější koruně, očekáváme v horizontu měsíce,“ dodal.

ČNB pravděpodobně pohyby tlumí a bude tlumit neoficiálně dál dle potřeby. Spekulanti začnou postupně vybírat zisky na svých pozicích, pokud se koruně nepovede výrazněji posílit, uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Podle analytiků banky Societe Generale by koruna během dneška mohla posílit do pásma 26,50 až 26,70 za euro, pokud nedojde k žádným vyhlazovacím krokům ČNB. Analytici společnosti Nomura naopak předpokládají, že banka zůstane neaktivní do té doby, doku kurz nezačne atakovat 25,00 EURCZK.

„Koruna bude posilovat spíše jen velmi pozvolna, protože ČNB má dál obrovský potenciál na koruně intervenovat dle potřeby a domnívám se, že v jejím zájmu je volný, ale stabilní kurz měny, takže výraznějším pohybům předejde. Nebude se dít nic zásadního,“ dodal Vlček. Zpráva je podle něj negativní pro korunovou cenu duálně listovaných akcií, jako např. Erste a VIG, naopak pozitivní pro ostatní bankovní tituly, zejména Monetu.

Exit se rovněž projevil i na páru koruny s dolarem, který se krátce posunul až k 24,95 USDCZK. Aktuálně konsoliduje kolem 25,00 USDCZK.

Výprodej je pak pozorován na tříměsíčních forwardech EURCZK, které se ke konci dne dostaly až ke zhruba 26,95 koruny za euro.

Stejně tak i na českých státních dluhopisech, jejichž výnos se zvýšil až k -0,15 %. V tomto případě jde pravděpodobně především o zahraniční investory, kteří drží přes dvě pětiny českých státních dluhopisů vydaných v korunách. V absolutní částce jde o 602 miliard z celkových 1,433 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Celkově má stát ke konci února vydané dluhopisy za 1,647 bilionu korun.

Co se týče dalšího vývoje, bankovní rada ČNB již dříve oznámila, že v případě výrazných výkyvů koruny po jejím uvolnění je připravena kurz vyhlazovat za použití příslušných nástrojů měnové politiky, včetně úrokových sazeb.

Zásah ČNB v listopadu 2013 vyvolal vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků. Prezident Miloš Zeman například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus označil zahájení intervencí za chybný a riskantní krok. Oslabení kurzu koruny v režii ČNB kritizovaly i odbory, které poukazovaly na zvýšení cen dováženého zboží. Naopak současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se centrální banky zastal.

Kurzy vybraných instrumentů aktualizovány v 17:50.

Newsletter