Je to tu! Fed zvyšuje sazby. Letos čeká ještě dvojí zvýšení

AKTUALIZOVÁNO – Americká centrální banka (Fed) po třech měsících opět zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,75 až jedno procento. Fed letos čeká dvojí růst úroků. V roce 2018 by pak sazby měly růst třikrát. Rozhodnutí nebylo jednomyslné. Proti byl šéf minneapoliského Fedu Neel Kashkari

Podle FOMC bude další zvyšování sazeb bude „postupné“. „Ve světle nynějších a očekávaných podmínek na trhu práce a vývoje inflace se FOMC rozhodl pro růst sazeb, Krátkodobá rizika pro hospodářský výhled zůstávají vyrovnaná,“ odůvodnil dnešní rozhodnutí Fed.

Očekávání ekonomického růstu se příliš nezměnilo. Pro letošní rok má HDP růst o 2,1 procenta, zatímco v roce 2018 to má být o desetinu procenta rychleji, a to o 2,1 procenta. V dlouhodobém výhledu zůstává HDP beze změny na úrovni 1,8 procenta.

Wall Street reagovala na rozhodnutí centrálních bankéřů růstem. Nasdaq se krátce po 19:00 SEČ dostal na rekord a Dow Jones rostl o více než 100 bodů. Dolar vůči euru oslaboval k úrovni 1,07 EURUSD.

Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci uvedla, že měla krátkou schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem. Několikrát se setkala s ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Dodala, že o fiskálních změná centrální bankéři detailně nediskutovali. Podle Yellenové americká ekonomika stále roste mírným tempem a podmínky na trhu práce měly dál zlepšovat.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Před tímto krokem banka základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po sedm let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že spotřebitelské ceny v únoru meziročně rostly o 2,7 procenta dle očekávání. Proti předchozímu měsíci rostly jen o 0,1 procenta, výrazně pomaleji než v lednu, kdy rostly o 0,6 procenta.

Tempo růstu ekonomiky USA v loňském 4. čtvrtletí výrazně zpomalilo, když v celoročním přepočtu dosáhlo 1,9 procenta. Ve třetím čtvrtletí růst činil 3,5 procenta, což bylo dvouleté maximum.

Americká ekonomika vytvořila v únoru mimo zemědělství 235 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 200 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 4,7 procenta v souladu s očekáváním trhu. Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,8 procenta dle očekávání.

Newsletter