Je válka. Rizikové měny přesto posílily

Klíčové body

  • Měny regionu jsou nad očekávání silné.
  • Koruna a další měny regionu v předchozích dnech reagovaly na zprávy ohledně pokroku mírových jednání.
  • Ve prospěch silné koruny hovoří i ochota ČNB využít nástroj devizových intervencí. Proti je naopak hrozba stagnace ekonomiky.
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna je vzhledem k válečnému prostředí nad očekávání silná, když se obchoduje pod úrovní 25,00 za euro. V pondělí vedle koruny zpevňovaly i další měny regionu. Umazaly tak většinu ztrát z konce minulého týdne, který se nesl na vlně silnější volatility. Málokdo by věřil, že se koruna a další měny regionu budou obchodovat tak silně proti euru v době, kdy probíhá invaze Ruska na Ukrajinu.

Jistě by padla spousta argumentů o strachu z války, ochlazení ochoty riskovat v době války a o zpomalení evropského hospodářství, které by taková invaze nutně způsobila. To všechno by tlačilo na slabou korunu, zlotý, forint a další měny. Všechny tyto měny však na začátku aktuálního týdne, stále v době války na Ukrajině, posílily.

Měny v regionu jsou v současné době citlivé na jakékoliv zprávy z konfliktu a z případných vyjednávání. I přestože neznáme příliš detailů, každá zpráva o pokroku ve vyjednávání je odražena v kurzu sledovaných měn, i přes pokračování samotné palby, ostřelování a bombardování. Pokrok v mírových jednáních, který by vedl k ukončení bojů, by tak byl zásadním fundamentem pro posílení regionu na ještě silnější hodnoty.

Učebnicově se kurz měn regionu zachoval  na začátku března, kdy došlo k prvním eskalacím ruské invaze na Ukrajinu. V reakci na útok rizikové měny oslabily na svá několikaměsíční minima, když obchodníci přesouvali prostředky do bezpečných přístavů, jako je např. dolar. Svou roli sehrála i blízkost regionů k samotným bojům. Například ostřelovaný Lvov je jen pár kilometrů od hranic s Polskem.

Česká koruna se obchoduje v pásmu 24,60 až 24,80 za euro. K zásadnímu posílení by zřejmě potřebovala další důvod. Tím může být následující zasedání bankovní rady ČNB, kdy lze očekávat další utažení měnové politiky a rozšíření úrokového diferenciálu. Svou roli by mohly sehrát i devizové intervence. Někteří radní v čele s guvernérem Rusnokem tvrdí, že v rámci ČNB je dostatek prostředků pro případné pokračování intervencí, když bude koruna oslabovat. Postoj bankovní rady však zřejmě není jednotný, když například radní Tomáš Holub uvádí, že preferuje úrokový kanál jako cestu pro posílení koruny, nikoliv intervence.

V neprospěch silné koruny může hovořit hrozba zpomalení české ekonomiky. Guvernér Rusnok se nechal v neděli 20. března slyšet, že očekává zpomalení růstu HDP ke konci ruku na tzv. černou nulu. Jedním dechem ale dodal, že se nejedná o odhad podložený modelem ČNB, nýbrž pouze osobní pohled na věc.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0985 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0944 do 1,1104 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,13 do 22,68 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter