Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Je vůbec nějaká komodita, které se letos daří?

S koncem třetího kvartálu je jasné, že většina komodit letos za minulým rokem značně pokulhává. Ať už se jedná o dřevo, kávu nebo například o hliník. Je tedy vůbec nějaká komodita, které se letos daří? K takovým výjimkám patří rýže, kakao i bavlna.

„Třída komoditních aktiv je na trhu nadále nejhorší z nejhorších,“ řekl Adam Koos, prezident Libertas Wealth Management Group. „Komoditnímu sektoru bude nadále chybět impuls a síla k růstu – jinému než spekulativnímu (krátkodobému), a to minimálně do konce roku, možná déle,“ dodal. Pro srovnání, jak si komodity oproti loňskému roku vedou, můžete nahlédnout do galerie článku.

Kdo si vede nejhůře?

Futures na dřevo zažívají od začátku roku největší pokles – téměř 35 procent. „Významným faktorem, který mohl přispět k propadu této komodity, je devalvace čínské měny a následný pokles čínského dovozu,“ řekl Koos.

Po dřevě druhý největší propad zaznamenala káva. Od minulého roku její cena klesla o 28,8 procenta i s pokusy Brazílie a Kolumbie podpořit export a tím alespoň částečně kompenzovat ztráty v důsledku slabých lokálních měn.

Kdo jsou vítězové?

Na druhé straně spektra jsou komodity jako rýže, bavlna nebo kakao. Futures na rýži vyskočily od minulého roku o 13,6 procenta. Důvodem je omezení produkce a tedy pokles na straně nabídky.

Kakao od minulého roku posílilo o více než 11 procent. Největší světoví výrobci jsou Pobřeží slonoviny a Ghana. Západní Afrika byla zasažena suchem, které mělo vliv pochopitelně i na jeho produkci.

Bavlna se od minulého roku vyšplhala o 0,7 procenta. Její cenu podpořilo americké ministerstvo zemědělství, když snížilo letošní výhled pro akcie. Vliv však měl také tlak z očekávání nižší čínské poptávky.

A jak si vedou nezemědělské komodity? Ropa oproti loňsku ztrácí 17,5 procenta, stříbro 3 procenta. Vede si tak lépe než zlato. To v porovnání s minulým rokem kleslo o 4,3 procenta, zejména z důvodu nervozity kolem načasování zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Někteří investoři se také zbavovali zlata z důvodu globálního oslabení na akciových trzích, aby zvýšili svou peněžní zásobu na krytí ztrát. Zejména z těchto důvodů se investoři zbavovali nejen zlata, ale také stříbra.

Za zmínku stojí také paládium, které oproti loňsku ztrácí 2,6 procenta. Na jeho cenu však bude mít pravděpodobně vliv nedávno zveřejněná aféra kolem automobilky Volkswagen.

Paládium jako jeden z vítězů skandálu kolem Volkswagenu

Newsletter