Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Je zdražení pohonných hmot nevyhnutelné?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty na našich pumpách pokračovaly v minulém týdnu v nastoleném trendu. Zatímco nafta dále zlevňuje, průměrná cena benzínu naopak roste. Litr benzínu stojí na lokálních pumpách v průměru 37,56 Kč, za poslední týden tak zdražil o 39 haléřů. Nafta naopak pokračuje v dalším zlevňování. Litr stojí v průměru 34,55 Kč, a je tak nejlevnější od října 2021. Litr nafty v průměru zlevnil za poslední týden o 29 haléřů.

Faktorů, které se promítají do cen pohonných hmot, je hned několik. Stále pozitivně působí silná česká koruna, která se oklepala po oslabení z průběhu března a na páru s EUR i USD opět atakovala roční minima. Na ceny nafty má pozitivní vliv i velmi teplé počasí, které dlouhodobě snižuje její využívání na topné účely. Rozdíl v pohybu cen obou pohonných hmot však musíme hledat také u objemu zásob. Zatímco nafty bylo do EU před únorovým embargem na ruské pohonné hmoty dovezeno obrovské množství, na benzín se trochu pozapomnělo. I rafinérie se soustředily spíše na produkci nafty, které je tak nyní více než dost. Stále však nesmíme opomenout, že i letos platí snížení spotřební daně u nafty, které litr zlevňuje v průměru kolem 1,80 Kč. Cenový rozdíl mezi benzínem a naftou by tudíž nebyl tak výrazný. V delším období očekáváme zdražování u obou typů pohonných hmot, které bude reflektovat zejména vývoj na trhu s ropou.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Díky nižším zásobám by měl nejprve zdražovat více benzín, mírné zdražení však čekáme i u nafty. Vše má na svědomí kartel OPEC, který nečekaně rozšířil své škrty produkce o 1,16 milionu barelů denně s platností od května. Celkové omezení těžby nyní dosahuje již na 3,66 milionu barelů denně, což odpovídá přibližně 3,7 % celosvětové produkce. Pokud vezmeme v potaz, že by letos měla vzrůst světová poptávka po ropě o další 2 % díky hospodářskému růstu Číny, ropy může na trhu nastat i nedostatek. Její cena hned po oznámení OPEC vystřelila o 5 USD na barel u brentu i WTI. Aktuálně se oba typy ropy pohybují přes 80 USD za barel, což je o přibližně 25 % více než byla minima z průběhu března, kdy na ceny ropy dopadly obavy o recesi kvůli bankovní krizi v USA.

Vzhledem k daným škrtům v produkci není vyloučen ani návrat ropy na úrovně mezi 90 a 100 USD za barel do konce roku. Nevyhnutelné tak bude dříve či později zdražení pohonných hmot, které postupně nastane i na našich čerpacích stanicích. Nafta se v průměru může v rámci několika týdnů opět podívat k cenám kolem 37 Kč za litr a benzín dokonce opět téměř k hranici 40 Kč za litr.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter