Jedna dezinflační vlaštovka cenovou stabilitu nedělá

Klíčové body

  • Jestřábí Fed nedokázal smazat tržní dopady nad očekávání nižší americké inflace.
  • Fed očekává, že sazby letos sníží o 25 bodů. My nevylučujeme ještě větší snížení.
  • V dalších měsících nás bude zajímat americká inflace a trh práce.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka tento týden představila jestřábí prognózu pracující s výhledem vyšších sazeb po delší dobu. Jejich snížení se letos sice dočkáme, bude však menší, než trh očekával. Ani taková predikce ale nestačila na přebití tržní reakce, kterou jsme viděli po zveřejnění americké inflace za květen. K tomu můžeme dodat jen jedno: Jedna dezinflační vlaštovka cenovou stabilitu nedělá.

A přesně v tomto duchu se neslo i poselství guvernéra Fedu Powella. Ano, meziměsíční stagnace celkové inflace za květen a pokles jádrové na 0,2 %, resp. na 0,163 % bez zaokrouhlení, je pozitivní zprávou. K debatám o snížení sazeb je však potřeba více takových dat. Minimálně dva, lepší tři, výsledky meziměsíčního vývoje celkové a jádrové inflace v rozmezí 0-0,2 %, a můžeme odstartovat cyklus snižování úroků.

Možnou alternativou, kdy by Fed mohl při debatách o snížení úroků přimhouřit obě oči, by byla situace neočekávaného a výrazného uvolnění trhu práce. To by se mělo týkat nejen míry nezaměstnanosti přesahující 4 %, ale i výraznějšího poklesu tvorby nových pracovních míst doplňujícího pokračující pokles počtu volných pracovních míst. K dokonalosti bychom chtěli vidět i uvolnění tlaků na vyšší mzdy, jejichž tempo by se muselo dostat pod hranici 4 % meziročně. Za tím vším by pak musel stát oslabující spotřebitel, protože je to právě on, kdo stojí za robustností celé americké ekonomiky.

Záznam online komentáře k zasedání Fedu, který vznikl ve spolupráci se společností XTB

Fed svou jestřábí prognózu zveřejnil i přes nad očekávání nižší inflaci. Podle Powella měli centrální bankéři možnost své výhledy upravit na základě právě zveřejněných dat. Pokud se tak opravdu nestalo, jak jsme z rétoriky guvernéra pochopili, Fed se veze na opatrnostní vlně boje proti proinflačním tlakům. Z té může sesednout, dovolí-li mu to příchozí data.

Pozitivní je, že meziměsíční spotřebitelská inflace doplnila meziměsíční vývoj indexu výdajů na osobní spotřebu, který za předminulý měsíc dosáhl 0,2 %. Vznikla tak kombinace naznačující posun směrem k inflačnímu cíli. Vše je navíc umocněno vyšší mírou nezaměstnanosti, která v květnu dosáhla Fedem prognózované hodnoty pro letošní rok.

Co nás čeká v nejbližších týdnech a měsících? To samé, co v těch předchozích. Budeme čekat na nejnovější data, která budou formovat obrázek americké ekonomiky. Stále totiž nemáme dostatek reportů, které by Fedu potvrdily splnění nastavených podmínek ke snížení sazeb ve formě pokračující dezinflace a uvolňování trhu práce. Pokud přijdou během léta, určitě nelze vyloučit první snížení úroků na zářijovém zasedání. A to i přesto, že jde o termín velmi blízký volbě příštího amerického prezidenta.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert server kurzy.cz

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0711 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0702 do 1,0775 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,92 do 23,11 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter