Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Jednání mezi USA a Čínou se blíží ke konci. Zase.

Data ze Spojených států byla pozitivní, i výsledky jednání s Čínou dle slov amerických představitelů ukazují na blízký a úspěšný konec. Euro mělo nejprve navrch, dolaru se však podařilo vývoj zvrátit, tudíž sledovaný pár skončil v podstatě s minimální změnou poblíž své včerejší otvírací ceně.

Spojené státy hned zkraje našeho rána překvapilo ztroskotané jednání prezidenta Donalda Trumpa se Severní Koreou, která podle slov prezidenta nebyla ochotna udělat dostatečné ústupky pro odstranění veškerých sankcí.

Pozitivními zprávami na druhou stranu nešetřil ministr financí Spojených států Steven Mnuchin, který se vyjádřil optimisticky o obchodních vztazích USA s Čínou. Podle něj se jednání blíží ke konci: „Dohoda není hotová, ale udělali jsme velký pokrok,“ řekl včera stanici CNBC. Optimismu pomohl i ředitel americké Národní ekonomické rady Larry Kudlow, který označil pokrok v jednání mezi oběma velmoci dokonce za „fantastický“.

Bez konkrétních údajů ale neustálé opakování pokroku trh nepřekvapuje. Na optimistické zprávy jsme si navykli, ale skutečný posun bude potřeba vidět v reálu, aby se podepsal do dat.

Ve Francii vzrostla inflace na 1,3 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednu, nicméně o dvě desetiny procentního bodu pod očekáváním trhu. Podobný růst zaznamenala i Itálie, kde inflace zrychlila přesně dle očekávání z 0,9 procenta na 1,2 procenta. V Německu zrychlil odhad inflace za únor z 1,4 procenta na 1,6 procenta. Na očekávání lépe  vyšel i chicagský průzkum podnikatelské aktivity.

Hlavní zprávou bylo ale zpomalení amerického růstu HDP za poslední kvartál loňského roku z 3,4 procenta na 2,6 procenta. To je citelné zpomalení, ale očekávalo se ještě hlubší, až na 2,2 procenta. Ve výsledku šlo tedy o pozitivní zprávu, která se na kurzu také podepsala. Jádrové výdaje na spotřebu zrychlily o desetinu procentního bodu na 1,7 %.

Během včerejška získávalo zejména euro. To se dostalo až na 1,142 EURSD, nakonec ale oslabilo na otevírací hodnoty. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1370 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,27 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1359 do 1,1424 EURUSD.*

Podle dat Českého statistického úřadu se daří v České republice cestovnímu ruchu. „Objem výdajů za cestovní ruch dosáhl v roce 2017 celkem 292 miliard korun. Jedná se o souhrnný ukazatel poptávky všech návštěvníků, kteří trávili svou dovolenou v Česku. V porovnání s rokem 2016 byl o 7,4 procenta vyšší a zároveň dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku sledování v roce 2003,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Koruna včera během dne posilovala proti euru i proti dolaru, v odpoledních hodinách se ale dočkala korekce, která posílení zmírnila na setiny procent. K euru se koruna dostala až pod 25,60 EURCZK a k dolaru téměř na 22,42 USDCZK, nakonec ale skončila na 25,63 EUCZK a 22,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,55 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,28 až 22,46 USDCZK.* 

Dnes budeme očekávat zejména data z německé ekonomiky, kde se zveřejní vedle dalších především výsledky nezaměstnanosti za únor. Nezaměstnanost za leden zveřejní i eurozóna, která přijde také s výsledkem růstu indexu spotřebitelských cen. Smršť dat dorazí ze Spojených států, kde se očekává index sentimentu Michiganské univerzity, index výdajů na osobní spotřebu a či index PMI a ISM průmyslu.

V České republice nás čeká jedno z nejdůležitějších čísel, tedy výsledek HDP za poslední čtvrtletí minulého roku. Očekává se, že revize ukáže meziroční růst o 2,9 procenta, mezičtvrtletně by pak česká ekonomika měla růst o procento.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter