Jednání s Řeky přerušena do referenda – středa ONLINE

Skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Mezinárodní měnový fond potvrdil, že Řecko neuhradilo splatnou část dluhu 1,5 miliardy eur. Řecko je tak v platební neschopnosti. V úterý země požádala na poslední chvíli o prodloužení termínu splátky. Výkonná rada MMF se bude žádostí „v patřičnou dobu“ zabývat. Mezinárodním věřitelům Řecko předložilo nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur. Atény žádaly několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. Jednání probíhají dnes, rozhodnutí lze ale čekat až návazně na referendum.

Sledujeme ONLINE a aktualizujeme

6:58 Řecký premiér Alexis Tsipras, který ve středu opět naléhal v televizním projevu na občany, aby hlasovali pro odmítnutí dohody s věřiteli, má dnes na programu setkání s vůdcem koaličních Nezávislých Řeků a ministrem obrany Panosem Kammenosem. Toho by měl podle všeho ubezpečit o tom, že nehodlá zvýrazňovat úsporná opatření ve výdajích na obranu v rámci šachů kolem vyjednávání s mezinárodními věřiteli.

22:28 ECB dnes ponechala prograem nouzového financování pro řecké banky na současné úrovni. Strop úvěrů z nouzového programu ELA nyní podle zdrojů Reuters činí zhruba 89 miliard eur. Rada guvernérů ECB se prý opět sejde, jakmile to bude považovat za nutné.

22:05 Ministři financí zemí eura také Tsiprasovi sdělili, že jeho požadavek na dohodu o novém záchranném programu přezkoumají ve světle výsledku nedělního hlasování. „K vašemu požadavku na podporu finanční stability z ESM (Evropského stabilizačního mechanismu) se vrátíme až po konání referenda a na základě jeho výsledku,“ napsal podle agentury Reuters Dijsselbloem Tsiprasovi.

21:25 Před řeckým referendem o podmínkách mezinárodních věřitelů pro Řecko se žádná další jednání s Aténami konat nebudou. Po dnešní mimořádné telekonferenci ministrů financí eurozóny to uvedl jejich šéf, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem.

„Hlavní rozhodnutí bylo takové, že vzhledem k politické situaci, odmítnutí dřívějších návrhů, referendu, které se bude konat v neděli, a stanovisku řecké vlády, která radí volit „ne“, nevidíme v tuto chvíli žádný důvod k dalším jednáním,“ uvedl šéf skupiny ministrů financí eurozóny.

Žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech se v příštích dnech neuskuteční ani na úrovni euroskupiny, ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi. „Nyní prostě počkáme na výsledek nedělního referenda“ a zohledníme jej, podotkl Dijsselbloem. „Velmi se za tuto situaci omlouvám, vzhledem k tomu, jak silné je odhodlání řeckého lidu být součástí Evropy a zůstat součástí eurozóny, v čemž je plně podporujeme,“ dodal.

18:56 Řecká vládní koalice se ocitla v ohrožení kvůli údajným plánům na hluboké škrty ve výdajích na obranu. S nimi nesouhlasí ministr obrany a šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos, informovala řecká média. Úřad vlády chystané úspory v armádě ale později popřel, čímž ale podle agentury Reuters zřejmě také popřel obsah posledního, úterního dopisu premiéra Alexise Tsiprase věřitelům ohledně nabídky na omezení vojenských výdajů.

16:45 Slovenský MF Peter Kažimír: Pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že při znovuotevření řeckých bank již nebude řeckou měnou euro. Dnešní zasedání ministrů financí eurozóny pravděpodobně nepřinese přelomové rozhodnutí ohledně Řecka.

16:42 Babiš: Eurozóna není schopna krizi Řecka vyřešit

16:35 Tsipras apeluje na vyřčení „ne“ podmínkám věřitelů v nedělním referendu. Toto odmítnutí prý neznamená roztržku s EU, ale naopak představuje rozhodný krok k vyjednání lepších podmínek. Podle Tsiprase už vyhlášení referenda přimělo evropské partnery k zmírnění podmínek.

„Řecká vláda zůstává u vyjednávacího stolu a bude tam i v pondělí po referendu,“ pokračoval řecký premiér. Zároveň odsoudil eurozónu za to, že neprodloužila dosavadní záchranný program, který skončil o úterní půlnoci, o několik dní v souvislosti s referendem, aby nenastaly potíže s pohybem peněz. „Osobně jsem nečekal, že demokratická Evropa nedá čas a prostor. Převaha extrémních konzervativních kruhů vyústila v udušení bank. Je nepřijatelné, abychom měli takové obrázky hanby, jako je uzavření bank,“ dodal Tsipras.

Podle Tsiprase věřitelé i domácí opozice vydírají řecké voliče, aby je přinutili hlasovat v referendu „ano“, protože je jinak čekají nepřekonatelné obtíže. Tsipras ale řecké obyvatele ubezpečil, že omezení výběrů v bankách je jen dočasné a že o své mzdy a důchody nepřijdou. „Osobně se zavazuji, že učiním vše, co je v mých silách, aby tyto potíže byly dočasné,“ podotkl Tsipras.

14:36 Pokud se bude řecké referendum konat podle plánu v neděli, nebude splňovat mezinárodní standardy. Agentuře AP to řekl generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Podle něj by se referendum mělo konat nejdříve za dva týdny od oznámení, aby byl dostatek času pro diskusi. Mělo by mít také jasnou otázku a měli by na ně dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Řecká vláda oznámila referendum v sobotu, tedy osm dní před konáním. Fakt, že referendum bylo vyhlášeno narychlo, „je samo o sobě velký problém“, řekl šéf Rady Evropy. „A také otázky, které jsou lidem předloženy, nejsou příliš jasné,“ dodal.

14:34 Případné vystoupení Řecka z eurozóny by mělo na českou ekonomiku pouze malý přímý dopad, uvedla vláda

Vyloučení z MMF? Dosud pouze komunistické Československo

14:03 Angela Merkelová: Dveře k rozhovorům s Řeckem zůstávají stále otevřené. Nelze však hledat kompromis za každou cenu a výsledkem jednání musí být, aby Evropská unie byla stabilní a z krize vyšla silnější, než byla před ní. Poslední nabídka eurozóny už není na stole, protože se vztahovala k druhému záchrannému balíčku, jehož platnost vypršela v úterý.

12:54 Tsiprasův dopis podle FT slibuje, že Atény přijmou všechny navrhované změny systému DPH, až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce. Atény navíc chtějí odklad škrtů výdajů na armádu.

Německý ministr financí Schäuble k dopisu: „Nepřináší to žádná další vyjasnění. Seriózní vyjednávání s Aténami v tuto chvíli nemá žádné opodstatnění. Řecko musí nejprve ze všeho jasně říci, co chce.“

12:16 Plné znění Tsiprasova dopisu věřitelům:

12:14 I to je souvislost Řecka. Goldman Sachs v čerstvém měnovém výhledu předpovídá euru propad pod hodnotu dolaru. 

11:32 Tisíce řeckých důchodců dnes zaplavily banky, jejichž některé pobočky se otevřely výhradně pro ně. Některé banky oznámily v noci a některé až ráno, že budou zákazníky obsluhovat podle abecedy. Mnozí důchodci, kteří od časného rána čekali ve frontách, se tak nakonec dozvěděli, že se mají vrátit ve čtvrtek nebo v pátek.

11:29 Řecká vláda je připravena akceptovat návrhy věřitelů SE ZMĚNAMI

11:04 Řecký premiér Alexis Tsipras je dle zprávy FT připraven akceptovat „naprostou většinu“ z podmínek věřitelů

10:56 Podle italského ministra hospodářství a financí Piera Carla Padoana je euroskupina nadále otevřená dohodě s Řeckem. I když Řecko jako první rozvinutá země v noci na dnešek nesplatila dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, neznamená to, že by ministři financí eurozóny zavřeli dveře dohodě, řekl Padoan v rozhovoru s britskou BBC.

10:45 Jednání ministrů financí eurozóny o krizi kolem Řecka plánované na dnes dopoledne v 11:30 bylo odloženo o šest hodin, tedy až na půl šestou odpoledne. „Na přání několika ministrů telekonference euroskupiny dnes začne v 17:30,“ napsal na Twitteru Michel Reijns, mluvčí šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.

10:26 KOMENTÁŘ: Řeky dnes zachrání ECB. Nebo přiblíží bankrot

8:52 Průzkum: Zavření bank ubralo sílu odpůrcům řeckých věřitelů

8:41 Před řeckými bankami se dnes ráno tvořily dlouhé fronty poté, co vláda oznámila, že dnes otevře 1000 bankovních poboček.

Důchodci, kteří nemají platební karty, mohou vybrat 120 eur, napsala agentura AP. Senioři byli podle ní nynější krizí mimořádně postiženi, protože do úterního večera nebyly vyplaceny desetitisíce penzí. Jak připomíná francouzský rozhlas RFI, na starobních důchodech jsou v řadě domácností závislí nejen senioři, ale i členové dalších generací, kteří nemají žádný příjem. V Řecku je bez práce již léta asi čtvrtina obyvatel a zhruba polovina mladých do 24 let.

8:10 Většina Řeků by v nedělním referendu volila proti návrhům mezinárodních věřitelů, ale náskok stoupenců NE se snížil.

Stalo se tak poté, co byly tento týden uzavřeny řecké banky. Vyplývá to z průzkumu agentury ProRata, který dnes zveřejnil deník Efimerida ton Syndakton.

Podle ankety se chystá proti návrhu hlasovat 54 procent dotázaných, zatímco 33 procent je pro. Avšak značný rozdíl je u respondentů podle toho, zda odpovídali před nebo po nedělním uzavření řeckých bank a zavedení kapitálových kontrol. Proti návrhu se vyslovilo 57 procent Řeků, kteří byli dotázáni před uzavřením bank, a 30 procent by hlasovalo ANO. Respondenti, kteří odpovídali po zavedení kapitálových kontrol, byli pro odmítnutí ze 46 procent a pro přijetí ve 37 procentech.

Zatímco řecká vláda, která referendum vypsala, tvrdí, že se hlasuje jen o návrzích věřitelů, vedoucí představitelé Evropské komise a velkých evropských zemí varovali Řeky, že jde o setrvání Řecka v eurozóně a následně i v EU.

6:45 Ministři financí eurozóny, tzv. euroskupina, budou dnes jednat prostřednictvím telekonference o podrobnostech řeckého návrhu na nový program pomoci. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší.

6:35 Hrozí Řecku humanitární krize?

6:01 Prodloužení záchranného programu věřitelé odmítli jako technicky již neproveditelné, u dvouletého programu požadují podrobnosti, zejména co výměnou nabízí Řecko. Zabývat se jím hodlají dnes, ale fakticky reagovat chtějí až po výsledcích nedělního řeckého referenda o spolupráci s věřiteli.

6:00 Řecko se nezaplacením splátky MMF stává první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatila svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, která stále dluží fondu 112 milionů USD (2,4 miliardy Kč). Promeškaná splátka Řecka je také největší, jakou kdy některá země MMF nesplatila. Řecko je nyní největším dlužníkem fondu, dluží mu bez úroků 35 miliard eur.

6:00 Úterní vývoj jsme sledovali online: Řecko má nový plán – sledujeme ONLINE

6:00 Pondělní vývoj jsme sledovali online: Řecko krok za krokem k bankrotu

23:35 Crowdfunding zachraňuje Řecko

Newsletter