Jedno heslo ke všem účtům? Nechybujte jako čtyři pětiny ostatních

I když žijeme v internetové době, kdy spíše než abychom informace postrádali, se jich na nás valí ze všech stran až příliš, přece jen existují věci, na které se nemůžeme zeptat „strýčka Googla“, ale musíme je znát sami a také si je musíme pamatovat. K těmto pár věcem přitom patří zejména hesla k bezpočtu různých účtů. Jedním z řešení, které využívá řada lidí, je používat pro všechny účty stejné heslo. Podle odborníků na kyberbezpečnost to ovšem není až zas tak skvělý nápad.

Pokud dnes nechcete být „jeskynním člověkem“, ale naopak moderní osobou, která využívá všechny technologické vymoženosti světa, potřebujete k tomu mít několik, tedy spíše několik desítek, uživatelských účtů a profilů, které po vás vyžadují bezpočet přihlašovacích jmen a hesel. Tak například při online nakupování vás řada e-shopů a nákupních portálů zkrátka nenechá odeslat objednávku, dokud se nezaregistrujete či pokud alespoň několikrát neodkliknete „ne, děkuji, nechci ušetřit díky věrnostním bonusům“.

Dalšími účty, kterými „musí“ být dnešní moderní člověk opatřen, je nikoliv jeden, ale spíše několik profilů na sociálních sítích, bez kterých by byl výrazně handicapován ve světě mezilidské komunikace, jejíž velká část se nyní odehrává v útrobách virtuální reality. Dalšími účty jsou pak přístupové účty do pracovních a školních systémů. A pokud chcete vyžívat moderní platební metody, minimum je alespoň internetové bankovnictví, a to nejlépe ke všem třem bankovním účtům, které vlastníte.

Miliardový fenomén aneb Doba, kdy duch zvítězil nad hmotou

Podle studie Microsoft, o které informoval server Pixel Privacy, měl roce 2006 průměrný Američan 25 online účtů, přičemž dnes to bude pravděpodobně ještě mnohem více. A i když jde o starší data, lze na nich dobře ilustrovat, jaký důraz lidé dávají na jejich zabezpečení. K těmto 25 účtům měl totiž onen průměrný Američan pouze 6 až 7 hesel. Jinými slovy, s jedním heslem bylo možné „odemknout“ hned čtyři účty.

A ani za víc jak desetiletí se nic moc nezměnilo. Například podle studie Keeper Security z roku 2017, o které informoval server Mashable, používá stejné heslo k několika účtům 87 % (ve věkové skupině nad 18 let), respektive 81 % (ve věkové skupině nad 31 let), lidí. K podobnému číslu na amerických datech, a sice k 81 %, došla také studie SecureAuth, přičemž nejhorší je v tomto ohledu generace mileniálů. Podle studie citované serverem Irish Tech News používá stejné heslo k několika účtům 83 % lidí.

Důkazem toho, že lidé se o odhalení svých online hesel zatím moc nebojí, je úspěch jisté specifické internetové seznamky, která páruje lidi podle toho, jaké mají heslo – přesněji řečeno, spojuje uživatele, kteří mají stejné heslo. A ačkoliv tato stránka jménem Words of Hearts byla původně založena jako vtip, podle serveru Motherboard ji lidé vlastně normálně používají.

Online seznamka, nebo domluvená svatba?

A že musí být těžké najít dva lidi se stejným heslem? Vlastně je pravdou, že lidé nejen používají stejná hesla k několika svým účtům, ale dost často používají dost podobná hesla, která jsou mnohdy tak jednoduchá a přímočará, že je lze velmi snadno uhodnout. A zatímco mezi PINy na SIM kartě zůstává stálicí 1234, nejoblíbenějším heslem pro online účty je podle serveru Telegraph prostě „heslo“ (password). Do top desítky, kterou můžete vidět na následující tabulce, se probojovalo například heslo „drak“ (dragon), což může mít podle serveru Wired spojitost s populárními filmy či oblíbenými televizními seriály.

Není potřeba dodávat, že používaní stejných hesel k různým účtům, jakož i „provařených“ hesel, významně zvyšuje šanci na jejich prolomení ze strany „nežádoucích“ osob. Avšak zatímco váš nákupní účet se vám patrně nikdo snažit ukrást nebude, u sociálních sítí, ale zejména u bankovních účtů či jiných platebních účtů, jako je například Paypal, už to zcela neplatí.

Šmírák Facebook. Podle většiny lidí plodí víc zla než užitku

Newsletter