Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Jednodenní propad či začátek výrazné korekce?

Přesně odhadnout to, kdy přijde propad akciového trhu, je téměř nemožné. Jakmile indexy padají, nikdo si nemůže být jist, zda jde o jednodenní pokles či o začátek výraznější korekce. Mnoho investorů se bojí, že předzvěstí medvědího trhu jsou samy vysoké ceny. Z historického hlediska však vidíme, že každý výraznější propad měl za sebou konkrétní reálný fundament.

Od roku 1920 proběhlo na americkém akciovém trhu celkem 10 zhruba 20% propadů (viz. graf). Na jejich srovnání s ostatními méně výraznějšími korekcemi se zaměřil James Liu a Abigail Dwyerová z JP Morgan. V rámci své analýzy pak zjišťují, že každý z deseti výše zmiňovaných poklesů měl svůj původ v externím šoku, jako je například recese, válka či úvěrová bublina. Vysoké ceny jako takové tak nemusí být nutným náznakem blížícího se propadu.

Z hlediska momentální situace jsou Liu i Dwyerová přesvědčeni, že i přes horší zveřejněná data je americká ekonomika nadále v relativně dobré kondici. „Společnosti jsou zdravé a konečně začínají používat od krize nahromaděnou hotovost. Stejně tak je vysoko i spotřebitelská důvěra, kterou podporuje růst bohatství domácností a klesající cena paliv. Zároveň ale nejde o žádnou přehnanou euforii,“ popisují analytici současnou ekonomickou situaci v USA. Vadou na kráse však mohou být poslední zveřejněná data z trhu práce. Ta ukázala, že za březen bylo ve Spojených státech vytvořeno pouze 126 tisíc nových míst. Únorová data pak byla revidována ze skvělých 295 tisíc na „pouhých“ 264 tis. Pozitivem může být naopak tak dlouhou očekávaný růst mezd. Za březen vzrostly o 0,3 % a meziročně o 2,1 %.

Varování z trhu práce k Fedu. Dolar k euru nad 1,1

Právě trh práce je oblastí, se kterou úzce souvisí činnost Federálního rezervního systému. Ten podmínil své zvýšení krátkodobých sazeb pozitivním vývojem pracovního segmentu.  Konkrétně činnost monetárních autorit je něčím, co oběma analytikům dělá těžkou hlavu. „Jedinou oprávněnou obavou je nebývalý nárůst intervencí světových centrálních bank. Stále plujeme v neprobádaných vodách, samotné dopady extrémně uvolněné měnové politiky zůstávají i nadále nejasné.“

V závěru pak Liu i Dwyerová dodávají, že každý býčí trh sice musí jednou skončit, avšak v současnosti nespatřují žádnou konkrétní věc, která by tomu jasně nasvědčovala.

Spotřebitelská důvěra v USA roste na 101,3 b., druhý vrchol od 2007

Největší zklamání? Data z USA

Newsletter