Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Jednoduché, levné a rychlé. GS propadá blockchainu

V současné FinTech revoluci si naprosto bez problému drží prvenství na pomyslném žebříčku oblíbenosti technologie bitcoinu. Tzv. blockchain, neboli decentralizovaná databáze veřejně dostupných účtů, umožňuje jednoduchý, levný a hlavně rychlý převod peněžních prostředků. Neotřesitelnou výhodu této technologie si uvědomují velké společnosti napříč všemi segmenty ekonomiky. Pozadu nezaostávají ani banky na Wall Street. První z nich, která oficiálně přiznala investici do blockchainu není nikdo jiný než Goldman Sachs.

Technologie bitcoinu dobývá Wall Street

Známá americká investiční banka ve středu oznámila partnerství s jednou z největších čínských investičních společností, IDG Capital Partners. Prostřednictvím té hodlá investovat 50 milionů dolarů do firmy Circle Internet Financal, která se zaměřuje na poskytování technologií výrazně usnadňující platební styk.

V poslední době je diskuze o použití bitcoinové technologie v rámci platebních systému čím dál tím intenzivnější. Před nedávnem ohlásilo pár bitcoinových společností získání menších investic od evropských bank, stejně tak se množí i vyjádření vrcholných vedení finančních domů o tom, jak uvažují o zavedení blockchainu v rámci vlastní společnosti. Goldman Sachs je však první velká a světově známá firma, která k tomuto kroku přistoupila s opravdovou vervou.

„Mít přislíbenou investici od takového velikána jako je Goldman Sachs, je jasným projevem neotřesitelné důvěry,“ kasal se ve svém vyjádření pro server CNBC Jaremy Allaire, spoluzakladatel a vedoucí firmy Circle. Popud k samotné investici přišel přímo od hlavní strategické investiční skupiny banky. O té je známo, že poskytuje prostředky výhradně na ty projekty, u nichž si je jista, že budou mít relevantní vliv na chod samotné společnosti.

Na rozdíl od ostatních bitcoinových společností se Circle nezaměřuje na to, jak co nejsnáze koupit či prodat známou kryptoměnu. Jejím hlavním cílem je využití virtuální měny především jako způsobu, jak levně a rychle přesunout peníze z jedné země do druhé. Ti zákazníci, kteří budou chtít nakoupit a držet bitcoin, tuto příležitost mít samozřejmě budou. Avšak těm, kteří se budou chtít vyvarovat nadměrné volatilitě kryptoměny, Circle dovolí uložit si své peníze na pojištěných účtech. Pro tuto sortu zákazníků pakl bitcoin bude sloužit pouze jako prostředek převodu peněz, který jim umožní vyhnout se přehnaným poplatkům.

Martin Šíp: Bitcoin? Měna puberťák a hlavně technologie

Investice do bitcoinu? Proč nezkusit fond.

Newsletter