Jedovatý skandinávský koktejl. Proč jsou tamní měny tak slabé?

Severské měny, zvláště norská a švédská koruna, jsou poslední dobou nápadně slabé vůči euru. Na první pohled je tento jev poněkud zvláštní. V obou zemích totiž ekonomika pěkně šlape a stejně jako v eurozóně se i na severu Evropy v následujících letech očekává postupná normalizace měnové politiky. Proč jsou tedy skandinávské měny pod tlakem?

Příčinu jejich oslabování je třeba hledat jinde. Experti přitom svůj varovný ukazováček míří na trhy nemovitostí, které v posledních letech prošly, především ve městech, horečným vývojem. Obavy panují zejména v případě Švédska, největší severské ekonomiky, jejíž trh nemovitostí se v posledních týdnech začal rychle ochlazovat. To vyvolalo obavy, že by země mohla zažít podobný krach jako na začátku devadesátých let.  

Finanční krach za rohem? Chtějte zlato, dokud ještě je

Vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky v severní části Evropy jako vysvětlení slabých severských měn zbývají „obavy z krachu na nemovitostních trzích ve Švédsku a Norsku,“ uvádí aktuální studie skandinávské banky Nordea. „Kombinace rostoucích cen domů a čilé stavební aktivity by se mohla stát jedovatým koktejlem, až ceny spadnou,“ cituje banku německý server F.A.Z. Ceny nemovitostí  v poslední době nabraly na rychlosti. Od začátku devadesátých let ceny domů ve Švédsku vzrostly více než pětinásobně a podstatná část této cenové exploze připadá právě na nedávnou minulost.

A Nordea podle serveru není jedinou bankou, která pád cen nemovitostí ve Švédsku a dalších severských zemích považuje za pravděpodobný scénář. Ratingová agentura S&P nedávno varovala, že švédský nemovitostní trh by mohl spadnout až o desetinu nejvyšší srpnové hodnoty. „Očekáváme, že by ceny mohly klesnout o 7-10 procent ze svého srpnového maxima a v roce 2018 se stabilizují,“ cituje S&P agentura Bloomberg.

Danske Bank zase zveřejnila studii, ve které hledala odpověď na otázku, co by se stalo, kdyby ceny nemovitostí ve Švédsku klesly o 15-20 %. „Dřívější fáze oslabení nemovitostního trhu naznačují znatelně negativní dopad na ekonomický růst, neboť by byla zasažena poptávka ve stavebním odvětví,“ uvádí zpráva Danske Bank. Banka v takovém případě neočekává sice žádnou recesi, podprůměrný hospodářský růst však ano. V takovém scénáři, který má podle ní pravděpodobnost 35-40 %, by podle ní centrální banka v příštím roce zřejmě měla potíže uskutečnit plánované zvýšení úrokových sazeb.

Další finanční krach? MMF ví kde, kdy a jak

Guvernér švédské centrální banky (Riksbank), Stefan Ingves, se snaží trh uklidnit. Oslabování koruny je „těžko pochopitelné,“ řekl podle F.A.Z. před několika dny. „Ale neudivuje mě, že v zahraničí již náš trh nemovitostí sledují s pozdviženým obočím,“ dodal. Přiznal také, že Švédsko v minulosti nebylo v boji se spekulativními bublinami na nemovitostním trhu vždy zrovna úspěšné. Určité ochlazení nemovitostního trhu by v současném prostředí podle něj nebylo vůbec špatné, protože se ekonomika vyvíjí velmi dobře a vedlo by to k mnohem stabilnějšímu vývoji, zároveň by to zpomalilo růst soukromého zadlužení.

Zejména rostoucí objem hypoték totiž dle centrální banky představuje pro švédskou ekonomiku značná rizika. U domácností, které si vzaly hypotéku, činila podle Riksbank průměrná míra zadlužení v září 338 % ročního příjmu oproti 326 % před rokem. Ve 260 tisících domácností přesahuje zadlužení dokonce 600 % ročního příjmu. V uplynulých letech míra růstu zadlužení rostla více než míra růstu příjmů, konstatovala Riksbank v jedné studii. Růst soukromého zadlužení představuje pro švédskou ekonomiku značné riziko zvláště vzhledem k tomu, že řada hypoték má variabilní úroky a případné zvýšení sazeb centrální bankou by mělo na úročení značné části hypoték okamžitý efekt.

Švédská Riksbank nicméně žádný drastický propad cen nemovitostí neočekává. Podle jejího odhadu by v následujících letech mohly naopak pokračovat v růstu, i když už ne v tak rychlém tempu. A podle viceguvernérky Kerstin af Jochnick je oslabení švédské koruny zřejmě jen přechodný jev.

Rovněž podle S&P není třeba propadat panice. „Švédská ekonomika je nadále silná, nezaměstnanost klesá a aktivita je vysoká,“ uvedla ratingová agentura. „Většina obchodních partnerů Švédska navíc vykazuje pozitivní ekonomickou dynamiku a úspory švédských domácností i korporátní rozvahy jsou silné. V důsledku toho věříme, že banky, které hodnotíme, si mohou udržet svou současnou kapitálovou a ziskovou pozici,“ uvedla S&P.

Skandinávská banka SEB nicméně varovala před rizikem, že pokud by slabá data z trhu nemovitostí pokračovala ještě v následujících měsících, budou zahraniční investoři dále severské měny na devizovém trhu prodávat.

Newsletter