Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Koruna se po oslabení obchoduje nad 24,40 za euro. V 9:00 bude zveřejněna inflace za listopad.

Jen nadále pod tlakem, euro mírně posiluje

Japonský jen klesl na sedmileté minimum vůči dolaru poté, co globální ratingová agentura Moody‘s snížila rating japonské ekonomiky. Dolar v jednu chvíli obchodoval až na 119,15 jenu, nejvýše od července 2007. Nicméně krátce poté začal klesat, když obchodníci přistoupili k částečnému výběru zisků.

„Jen se bude ocitat pod tlakem po většinu dne. To co vidíme, je typická reakce trhu, kdy obchodníci, kteří spekulují na růst, vybírají část svých zisků,“ řekl Jeremy Stretch, měnový stratég společnosti CIBC.

Moody’s nevěří třetímu pilíři abenomiky

„Jakmile pomine toto mezidobí profit takingu, downgrade japonské ekonomiky zdůrazní japonské fiskální problémy, což by mělo podpořit otevírání dlouhých pozic na dolar v neprospěch japonské měny.“

Euro posiluje, momentálně o necelých 0,25 % na 1,2477 dolaru za euro, přestože dnešní data z průmyslu eurozóny byla horší, než se obecně očekávalo. Česká koruna taktéž mírně posiluje na 22,113 za dolar, a nadále tak následuje cenové pohyby eura. Vůči euru obchoduje na 27,5893 koruny za euro. 

Newsletter