Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Jen posiluje navzdory Abeho vítězství ve volbách

Japonský jen si uprostřed stále rostoucí averze k riziku připisuje zisky jak vůči dolaru, tak vůči euru. Jeho momentální kurz vůči dolaru dosahuje 118,308 jenu za dolar. Euro vůči dolaru obchoduje v téměř nezměněné podobě na 1,245 dolaru za euro. Česká koruna dnes mírně posiluje na 22,1559 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje na úrovni 27,56 koruny za euro.

Abému vyšla ruleta japonských voleb, bere většinu

Japonský jen, který zaznamenal v posledních dvou letech až 30procentní propad vůči dolaru, dnes paradoxně posiluje, a to i přes vítězství Abeho koalice ve víkendových volbách v Japonsku. Podle traderů dotázaných agenturou Bloomberg by se mělo jednat o krátkodobou reakci trhu, kdy dolaroví investoři přistupují k vybírání zisků. V dlouhodobém horizontu však většina dotazovaných expertů favorizuje prodej této měny a to zejména proti americkému dolaru.

Na druhé straně Pacifiku investoři čekají na setkání amerického Federálního rezervního systému, které by mělo přinést nové indicie ohledně dalšího směřování politiky centrální banky. Část trhu očekává změnu v rétorice hlavní představitelky Fedu Janet Yellenové, což by mohlo znovu nastolit růstový trend na dolaru, který prošel v posledním týdnu značnou korekcí vůči většině hlavních světových měn.

Newsletter