Jepičí život povolební rally Emannuela Macrona. Slabé euro pomohlo koruně

Francouzské volby vystřelily euro vzhůru, ne však na dlouho. Přijde po sladkém vítezství hořké oslabení? Americké ekonomice se daří, dolaru nikoliv.

Páteční obchodování odráželo pozitivní očekávání francouzských voleb. Česká měna se vůči euru obchodovala v rozmezí 26,70 až 26,80 EURCZK. Dolar vůči euru oslabil až k 1,099 EURUSD. Největší jízda však začala po očekávaném nedělním výsledku, kdy zvítězil favorizovaný Emmanuel Macron. Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat a euro vystřelilo na 6měsíční maximum, kdy dosáhlo hodnoty 1, 1022 EURUSD. Tato euforie však dlouho nevydržela a již během několika hodin začala evropská měna oslabovat k 1, 092 EURUSD.

Aktuálně se eurodolar pohybuje na úrovni 1, 090 EURUSD. Stále se tak drží nad psychologickou touto hranicí, ovšem v dohledné době ji pravděpodobně prorazí. Vítěze francouzských voleb teď totiž čeká druhý boj, a to dobýt francouzský parlament. Jméno Macron sice evokuje tradiční sladkou francouzskou cukrovinku, jeho další boj ale sladký rozhodně nebude.

Macron a rudé trhy. Prvotní euforie ochabuje

Koruna reagovala na výsledek francouzských voleb nejprve posílením na 26,62 za euro. Toto zpevnění jí ale dlouho nevydrželo a začala zisky zase umazávat. Aktuálně se obchoduje na 26,65 EURCZK. Dnešní výhled vidíme v rozmezí 26,58 až 26,72 koruny za euro.

Páteční obchodování a včerejší začátek nového týdne byly chudé na data z eurozóny i domácí ekonomiky. Dnes nás doma čekají maloobchodní tržby a obchodní bilance. Z eurozóny přijdou data průmyslové produkce v Německu a obchodní bilance, rovněž v Německu.

Zato páteční data byla plná pozitivních výsledků v USA. Začněme mírou nezaměstnanosti, která předčila očekávání analytiků a místo očekávaného růstu ze 4,5 % na 4,6 %, klesla na 4,4 %. Meziročně klesla o 0,6 %. S tímto pozitivním vývojem jde ruku v ruce tvorba nových pracovních míst, která také předčila očekávání. Odhady počítaly se 194 tisíci novými pracovními místy. Reálně se jich ale vytvořilo více, konkrétně 211 tisíc. Dolar se začátkem týdne tedy poměrně daří. Dnes by se měl obchodovat od 1,087 až 1,093 EURUSD.

Vůči koruně se dolaru nedaří již od minulého týdne. Během včerejška se pád dostal dokonce pod 24,30 USDCZK. Část ztrát už ale umazal a momentálně se obchoduje za 24,43 USDCZK. Dnes tento měnový pár vidíme v rozmezí 24,37 až 24,52 USDCZK.

Koruny a klid: Podá ČNB rukavici spekulantům?

Newsletter