Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Ještě silnější dolar. A konečně vláda v Itálii?

Dolar včera dál posiloval a vůči evropské měně se dostal pod úroveň 1,1800 EURUSD. Zelené bankovky podpořil růst výnosů amerických dluhopisů. Na trhy také stále doléhá „povolební“ situace v Itálii, konkrétně jsou to obavy z požadavků populistických stran, které budou pravděpodobně tvořit další italskou vládu. Liga a protestní Hnutí pěti hvězd uzavřou v pondělí dohodu o společné koaliční vládě, uvedl včera předseda Ligy Matteo Salvini. 

V případě, že by jedání těchto dvou stran, jež jsou označovány jako antisystémové, selhalo, pokusil by se zřejmě prezident Sergio Mattarello vytvořit úřednickou vládu. Italové by pak zřejmě šli k předčasným volbám, a to na začátku příštího roku.

Pozornost investorů budou dále přitahovat obchodní rozhovory mezi USA a Čínou, prezident Donald Trump včera řekl, že pochybuje o tom, zda budou budou jednání úspěšná. Tvrdí, že Čína se stala „velice zkaženou“ zemí. Stejně jako jiné země prý od USA dostane vždy sto procent toho, co od USA dostat chce.

Dolar ve čtvrtek zpevňoval hlavně kvůli růstu výnosů amerických dluhopisů. Výnos desetiletých vládních dluhopisů rostl včera o 3,11 procenta, během asisjkého obchodování až o 3,128 procenta. Rostoucí výnosy dluhopisů odrážejí pokračující optimismus ohledně americké ekonomiky. Posilují tak očekávání, že Fed letos ještě dvakrát zvýší sazby a dolar posílí.

 

Poslední den v týdnu je poměrně bohatý na makrodata z USA, byť budou méně důležitá. Bude zveřejněn index národní aktivity chicagského Fedu za duben, květnový index průmyslové aktivity richmondského Fedu, Markit PMI index aktivity v průmyslu za květen a dubnové prodeje nových domů.

Dočkáme se rovněž vystoupení amerických centrálních bankéřů. Šéfka clevelandské pobočky Fedu Loretta Mesterová bude přednášet v ECB. Později přijdou komenty prezidenta dallaské pobočky Fedu Roberta Kaplana a členky FOMC Lael Brainardové.

Dolar se aktuálně vůči euru obchoduje na 1,180 EURUSD. Během dne by se měl kurz dle naší predikce pohybovat v rozmezí 1,175 až 1,186 EURUSD.*

Koruna včera nabíralala ztráty, oslabila vůči euru i dolaru. Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,50 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,57 až 21,71 USDCZK.* 

Data dnes oznámí také Český statistický úřad. A to index cen výrobců za duben a index cen vývozu a dovozu za březen.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter