Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Jestřábem až do konce. Hampla zastaví jen další Lehman Brothers

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl včera potvrdil svou pověst jestřába. Podle něj se bude minimálně na následujících dvou měnových zasedáních mluvit o zvyšování úrokových sazeb. Sám přiznal, že v září bude hlasovat pro zvýšení.

„Zbývají mi už jen dvě měnová zasedání, a to 26. září a 1. listopadu. Debata o zvyšování sazeb bude relevantní na každém z těch zasedání, dokonce i na některých dalších, kterých se už účastnit nebudu. Za sebe to řeknu opačně – nevím, co by mne mohlo přesvědčit, abych v září nehlasoval pro vyšší sazby. To by muselo být něco opravdu mimořádného, nějaký jednorázový šok. Něco á la krach Lehman Brothers, co úplně mění pohled na fungování finančního světa,“ poznamenal viceguvernér.

„Pokud vezmeme naši současnou situaci, jsem hluboce přesvědčen, že faktory domácí spotřeby a poptávky jsou mnohem významnější. Jednak naše ekonomika nejede stejnou rychlostí jako zbytek světa, má svoji autonomní rychlost – mimochodem podle mne velmi dobrou a zažívá jedny z nejlepších časů, jednak jsou vazby mezi úrokovými sazbami a kurzem mnohem slabší než v minulosti. Tím pádem je i váha zahraničí menší než dříve. Máme tedy mnohem více autonomie nastavit si měnovou politiku víc podle toho, co se děje v domácí ekonomice,“ uvedl v rozhovoru pro ČIA News Hampl.

Koruna, která se v předchozích dnech ocitla ve vlně výprodeje, včera zpevnila k euru i dolaru. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,48 až 22,71 USDCZK.* 

Včerejším děním na měnových trzích ale stále hýbalo nejvíc Turecko. Prim sehrál turecký ministr financí Berat Albayrak, kterému se podařilo uklidnit nervózní trh. Slíbil brzké oznámení nových zdrojů financování a společně s kroky turecké centrální banky a přislíbenou podporou 15 miliard dolarů od Kataru získala lira potřebnou podporu a odrazila se od pondělního dna na 7,24 USDTRY.

Nervozita se uklidnila i v eurozóně, která měla obavy z tureckého vlivu na španělské a další evropské banky. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow včera potvrdil, že ještě do konce měsíce budou pokračovat rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou. Domnívá se, že to pomůže navýšení amerického vývozu do Číny. Vidina konce obchodní války mírně oslabila dolar, který spadl ze včerejšího více než třináctiměsíčního maxima, a přestože přes den posiloval, na včerejší maximum se nedostal. Dolarový index se pouze na chvíli podíval nad 96,75 bodu. Současně s tím se po dlouhé době podařilo posílit čínskému jüanu.

Silný dolar paradoxně potěšil amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se již dříve vyjádřil zamítavě ke zvyšování úrokových sazeb. Vadila mu právě skutečnost, že vyšší sazby měnu posilují.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1386 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 96,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1300 do 1,1411 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter