Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Jestřábi i holubice spokojeni. Schizofrenie v ECB?

Euro včera zažilo prudký pád. Ještě po poledni se kurz pohyboval nad úrovní 1,1800 EURUSD, nakonec ale euro spadlo až pod hranici 1,1600 EURUSD. Regovalo tak na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o sazbách a následnou tiskovou konrerenci jejího šéfa Maria Draghiho. Jak vyzněla? Asi tak, že nebyla vlastně ani vyloženě jestřábí, ani holubičí.

Co se tedy vlastně stalo? ECB oznámila, že program kvantitativního uvolňování by měl skončit letos v prosinci. Ještě předtím bude jeho měsíční objem snížen z 30 miliard euro na 15 miliard. Sazby ECB ponechala beze změny na rekordních minimech. „Nehovořili jsme o tom, kdy zvednout úrokové sazby,“ řekl na tiskové konferenci Draghi. 

Rada guvernérů očekává, že úroky zůstanou na současných úrovních minimálně do léta 2019. Bude to v každém případě tak dlouho, dokud to bude potřeba. ECB chce, aby bylo zaručeno, že vývoj inflace odpovídá současným očekáváním ohledně udržitelného tempa růstu cen. ECB také zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 2,1 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta.

Draghi upozornil, že jak scénář ukončení programu QE, tak i forward guidance ohledně sazeb jsou nastaveny s určitými podmínkami, které musí být splněny, ať už jde o načasování či data.

Kompromis ECB aneb Jak uspokojit jestřáby i holubice

Úrokový diferenciál mezi Evropou a USA se rozšiřuje. Ve Spojených státech se sazby totiž měnily. Fed ve středu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Předpověděl, že letos sazby zvýší čtyřikrát, zatímco dříve předpokládal jen tři zvýšení.

„Trh možná až přehnaně citlivě reagoval na očekávání ECB o udržení úrokových sazeb na současné úrovni až do poloviny příštího roku,“ okomentoval rozhodnutí ECB ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Především pokud zvážíme úroveň nejistoty spojenou s vývojem ceny ropy nebo se zavedením obchodní bariér, je možné, že takové očekávání ECB nebude naplněno,“ upozornil.

Euro včera proti dolaru zaznamenalo největší denní pokles od hlasování o brexitu v červnu 2016. Tehdy Britové rozhodli o vystoupení z Evropské unie a euro spadlo o zhruba 2,4 procenta. Společná evropská měna tak dnes směřuje k nejhoší týdenní ztrátě za posledních 19 měsíců.

Aktuálně se euro vůči dolaru pohybuje na 1,156 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,169 až 1,177 EURUSD.*

Koruna včera vůči euru oslabovala a obchodování zakončila nad úrovní 25,70 EURCZK. Proti dolaru zažila česká měna mnohem prudší pád a dostala se až nad 22,20 USDCZK. Za oslabením koruny byly ztráty eura proti americké měně.  

Včerejšek byl bez domácích statistik. Přišla ale jedna personální zpráva z České národní banky. Dosavadní ředitel odboru komunikace sekce kancelář ČNB Marek Zeman se po téměř třech letech svého působení v centrální bance rozhodl k 13. červnu 2018 opustit svůj post. Ve funkci ho vystřídá Markéta Dvořáková Fišerová, která doposud působila jako zástupkyně ředitele tohoto odboru. Rohodla o tom včera bankovní rada ČNB.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,60 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,76 až 21,95 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter