Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje

Klíčové body

  • Fed je připraven zvyšovat sazby o více než 25 bodů pokaždé, bude-li to situace vyžadovat.
  • Trhy letos zaceňují zvýšení sazeb Fedu o více než 190 bodů, což by je dostalo do pásma 2,25 až 2,5 %.
  • Americký dvouletý dluhopis má nakročeno k nejhoršímu čtvrtletnímu výkonu od začátku 80. let.
Zdroj: Depositphotos

Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje. Na začátku týdne přilil pomyslný olej do ohně sám guvernér Fedu Powell, jehož slova se podepsala na dalších výprodejích amerických dluhopisů. Zejména šlo o střední splatnosti, což se nutně projevilo na dalším medvědím zploštění americké výnosové křivky. Akciím však Powell vítr z plachet nesebral, dolaru pomohl jen krátce.

Guvernér americké centrální banky potvrdil plán ubránit cíl cenové stability. Měnový výbor je připraven zvyšovat sazby o více než 25 bazických bodů pokaždé, bude-li to situace, resp. data, vyžadovat. Tato slova navázala na středeční vystoupení, na němž Powell rovněž připustil scénář možného navýšení úroků o 50 bodů. Celkově tak během sedmi dní podpořil celkové sázky trhu na mnohem intenzivnější začátek nového úrokového cyklu, než jak jej prezentuje aktuální prognóza.

Zatímco medián výhledu Fedu nepracuje s překonáním 2% hranice hlavní úrokové sazby v tomto roce, futures této sazby zaceňují zvýšení o více než 190 bazických bodů. To by Fed Funds Rate letos posunulo do pásma 2,25 až 2,5 %. Futures navíc ukazují více než 60% pravděpodobnost hiku o půl procentního bodu nejen na květnovém, ale i na červnovém zasedání měnového výboru. Ve zbytku roku by pak centrální banka měla postupovat po 25 bodech.

Nejcitelnější reakce na jestřábí posun byla u středních splatností amerických dluhopisů. Například dvouletý instrument se posunul až k hranici 2,18 %, což jeho letošní nárůst posouvá na více než 140 bodů. V rámci čtvrtletní výkonnosti má tento instrument nakročen k nejhoršímu výsledku od roku 1984. Posun středních splatností se projevil i na dalším zploštění výnosové křivky. Spread mezi 2letým a 10letým tenorem klesl na začátku týdne pod 20 bodů. To samé se odehrálo i u spreadu 5letého a 30letého nominálu.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Tržní predikce u amerického Fedu patří v rámci srovnání hlavních centrálních bank aktuálně mezi nejagresivnější. Jak ukazují data sebraná společností Vanda Research, k mírné korekci očekávání došlo jen v případě Bank of England. Naopak u ECB zaceňování vyšších sazeb sílí, a to na více než 50 bazických bodů do konce letošního roku.

Zdroj: Vanda Research
Zdroj: Vanda Research, Twitter Viraj Patel

Již dříve jsme upozornili (například zde), že tržní odhady mají z historického hlediska svou chybovost. Na druhou stranu, aktuální naladění expertů ukazuje převažující názor ohledně centrálních bank tzv. za křivkou. Podle posledního šetření agentury Bloomberg si toto myslí více než 70 % z 886 dotázaných investorů. V rámci průzkumu vidí respondenti zmiňovanou pozici „behind the curve“ u většiny měnových autorit, případně u všech. Pouze 21 % odpovídajících uvedlo, že za křivkou se nachází jen některé banky.

Powellova slova se s ohledem na úterní obchodování nikterak negativně neprojevila na akciích, ať už amerických či evropských. V případě dolaru jsme pozorovali jeho krátké zpevnění proti euru pod 1,1000 EURUSD. Zisky však americká měna neudržela, a pár se nakonec posunul zpět nad zmiňovanou hranici. Přispěl k tomu například o něco rychlejší růst evropských výnosů podpořený některými jestřábí komentáři představitelů ECB.

Z vývoje dolaru je patrné, že kurz už výhled výrazně vyšších sazeb z velké části zacenil. Proto bude v tomto ohledu těžko hledat další podporu, nehledě na dále rostoucí nominály i reály. K silnějším hodnotám by tak zeleným bankovkám mohlo pomoci opětovné zhoršení dění na Ukrajině podporující úprk kapitálu do bezpečí. To je nadále scénář, který nemůžeme vyloučit, byť z vývoje trhů je patrné, že nejvíce slyší na údajné posuny v rámci mírových jednání. Bohužel, ty zůstávají nadále bez bližších detailů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1024 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0959 do 1,1088 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 22,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

 

Newsletter