Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje

Klíčové body

  • Fed je připraven zvyšovat sazby o více než 25 bodů pokaždé, bude-li to situace vyžadovat.
  • Trhy letos zaceňují zvýšení sazeb Fedu o více než 190 bodů, což by je dostalo do pásma 2,25 až 2,5 %.
  • Americký dvouletý dluhopis má nakročeno k nejhoršímu čtvrtletnímu výkonu od začátku 80. let.
Zdroj: Depositphotos

Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje. Na začátku týdne přilil pomyslný olej do ohně sám guvernér Fedu Powell, jehož slova se podepsala na dalších výprodejích amerických dluhopisů. Zejména šlo o střední splatnosti, což se nutně projevilo na dalším medvědím zploštění americké výnosové křivky. Akciím však Powell vítr z plachet nesebral, dolaru pomohl jen krátce.

Guvernér americké centrální banky potvrdil plán ubránit cíl cenové stability. Měnový výbor je připraven zvyšovat sazby o více než 25 bazických bodů pokaždé, bude-li to situace, resp. data, vyžadovat. Tato slova navázala na středeční vystoupení, na němž Powell rovněž připustil scénář možného navýšení úroků o 50 bodů. Celkově tak během sedmi dní podpořil celkové sázky trhu na mnohem intenzivnější začátek nového úrokového cyklu, než jak jej prezentuje aktuální prognóza.

Zatímco medián výhledu Fedu nepracuje s překonáním 2% hranice hlavní úrokové sazby v tomto roce, futures této sazby zaceňují zvýšení o více než 190 bazických bodů. To by Fed Funds Rate letos posunulo do pásma 2,25 až 2,5 %. Futures navíc ukazují více než 60% pravděpodobnost hiku o půl procentního bodu nejen na květnovém, ale i na červnovém zasedání měnového výboru. Ve zbytku roku by pak centrální banka měla postupovat po 25 bodech.

Nejcitelnější reakce na jestřábí posun byla u středních splatností amerických dluhopisů. Například dvouletý instrument se posunul až k hranici 2,18 %, což jeho letošní nárůst posouvá na více než 140 bodů. V rámci čtvrtletní výkonnosti má tento instrument nakročen k nejhoršímu výsledku od roku 1984. Posun středních splatností se projevil i na dalším zploštění výnosové křivky. Spread mezi 2letým a 10letým tenorem klesl na začátku týdne pod 20 bodů. To samé se odehrálo i u spreadu 5letého a 30letého nominálu.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Tržní predikce u amerického Fedu patří v rámci srovnání hlavních centrálních bank aktuálně mezi nejagresivnější. Jak ukazují data sebraná společností Vanda Research, k mírné korekci očekávání došlo jen v případě Bank of England. Naopak u ECB zaceňování vyšších sazeb sílí, a to na více než 50 bazických bodů do konce letošního roku.

Zdroj: Vanda Research
Zdroj: Vanda Research, Twitter Viraj Patel

Již dříve jsme upozornili (například zde), že tržní odhady mají z historického hlediska svou chybovost. Na druhou stranu, aktuální naladění expertů ukazuje převažující názor ohledně centrálních bank tzv. za křivkou. Podle posledního šetření agentury Bloomberg si toto myslí více než 70 % z 886 dotázaných investorů. V rámci průzkumu vidí respondenti zmiňovanou pozici „behind the curve“ u většiny měnových autorit, případně u všech. Pouze 21 % odpovídajících uvedlo, že za křivkou se nachází jen některé banky.

Powellova slova se s ohledem na úterní obchodování nikterak negativně neprojevila na akciích, ať už amerických či evropských. V případě dolaru jsme pozorovali jeho krátké zpevnění proti euru pod 1,1000 EURUSD. Zisky však americká měna neudržela, a pár se nakonec posunul zpět nad zmiňovanou hranici. Přispěl k tomu například o něco rychlejší růst evropských výnosů podpořený některými jestřábí komentáři představitelů ECB.

Z vývoje dolaru je patrné, že kurz už výhled výrazně vyšších sazeb z velké části zacenil. Proto bude v tomto ohledu těžko hledat další podporu, nehledě na dále rostoucí nominály i reály. K silnějším hodnotám by tak zeleným bankovkám mohlo pomoci opětovné zhoršení dění na Ukrajině podporující úprk kapitálu do bezpečí. To je nadále scénář, který nemůžeme vyloučit, byť z vývoje trhů je patrné, že nejvíce slyší na údajné posuny v rámci mírových jednání. Bohužel, ty zůstávají nadále bez bližších detailů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1024 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0959 do 1,1088 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 22,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

 

Newsletter