Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Jim Chanos: Mí adepti na šort pro rok 2015

Letošek přál těm, co šli proti trhu, o poznání víc, než rok 2013. Pro ten příští trvám na své sázce proti akciím dvou společností, uvedl respektovaný investor a zakladatel Kynikos Associates Jim Chanos pro CNBC.

„Usiluji o to, aby pro mne nebyla cena doporučením, co mám udělat s akcií. Snažím se naslouchat fundamentu. Také proto, že si myslím, že jsem schopen lépe předpovídat vývoj fundamentu, než tržní cenu akcie,“ uvedl Chanos pro Closing Bell CNBC.

Podle Chanose nastává těžší období pro společnosti, které se vydaly cestou maskování svých nedostatků finančním inženýrstvím, které kulantně nadřazuje zpětným odkupům akcií a různým úpravám v účetnictví, které podle něj mají společné jedno: zakrýt špatné kroky managementu a slabé výkony firem na současném trhu.

„Caterpillar je už dva roky zatížen horšícím se fundamentem a vysokou expozicí na těžební průmysl, který prochází těžkým obdobím. Dvěma záložními větvemi jsou energetika a stavebnictví, z nichž se druhému daří relativně dobře a prvnímu podobě špatně, jako těžbě a je zátěží,“ řekl Chanos na adresu světového lídra těžké techniky a svého kadidáta na šort v roce 2015. Druhým jsou akcie IBM.

Zajímavá je jeho náklonnost ropným firmám přes brutální propad tržních cen ropy. „Pokud se podíváte na Exxon v posledních pěti letech, tři čtvrtiny podnikání stojí na produkci ropy, 15 procent na rafinaci, desetina na chemii. Pořád jsou ropnou firmou a naposledy, když ropa obchodovala na dnešních úrovních, Exxon stál 60 dolarů za akcii. Teď je to 90 dolarů,“ poznamenal Chanos. Připomeňme nedávná slova šéfa Exxonu o tom, že firma je schopna ustát ceny ropy až na úrovni kolem 40 dolarů za barel.

K ropě Chanos pro CNBC poznamenal jako pro něj zajímavé, že propad cen nedokázal probudit spotřebitelské výdaje a lidé pouze tuto úsporu vynakládají jinde. 

Newsletter