Jiný, přesto stejný Fed. „Trpělivost“ především…

(Aktualizováno: 21:45) Poslední měnové zasedání americké centrální banky naplňuje očekávání trhu tak napůl. Fed uvedl, že ohledně načasování prvního zvýšení sazeb od roku 2006 bude „trpělivý“ (“patient“), čímž nahradil dosud tradiční příslib ponechat sazby u nuly po dlouhou dobu. Spojení „considerable time“ ovšem ze slovníku Fedu nemizí…

Americké akciové trhy po zveřejnění prohlášení Fedu a tiskové konferenci guvernérky předvádějí rally a indexy rostou přes 2 procenta. Americký dolar zareagoval skokovým posílením z úrovně kolem 1,25 a drží se pod 1,2360 EURUSD. Výnosy amerických vládních dluhopisů mírně rostou.

„Měnový výbor soudí, že ve věci zahájení procesu návratu měnové politiky k normálu bude opatrný… Tento výhled je konzistentní s předchozím prohlášením, že sazby pravděpodobně zůstanou poblíž nuly po dlouhou dobu,“ zní klíčový úryvek z dnešní zprávy Fedu. Centrální banka tak na jednu stranu naplňuje očekávání trhu tím, že úroveň sazeb na rekordních minimech již nespojuje s „considerable time“, rétorika jako taková se ale příliš nemění. To potvrdila i šéfka Fedu Janet Yellenová, která svou tiskovou konferenci zahájila zdůrazněním, že nové prohlášení „není změnou v záměrech měnové politiky“. Dodala, že „pro příštích pár zasedání“ nepočítá s žádným zvyšováním úroků. 

Pravý čas pro zvýšení sazeb podle indexu „Janet Yellenové“

Nový příslib „trpělivosti“ dává centrálním bankéřům po říjnovém ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) větší prostor k reakci na aktuální vývoj podmínek v ekonomice. Fed tak reaguje na přiblížení termínu očekávaného prvního zvýšení sazeb, k němuž by dle převládajícího konsensu mělo dojít v polovině příštího roku. K tomu Fed tlačí rychlejší než očekávaný pokles nezaměstnanosti, zatímco na druhé straně, padající ceny ropy a komodit drží míru inflace výrazně pod cílem centrální banky. Měnový výbor FOMC „nadále bedlivě sleduje vývoj inflace“, u níž očekává pozvolný růst ke 2 procentům.

Poslední čísla z americké ekonomiky jsou velice dobrá a Fed si svým vyjádřením ponechává prostor pro ubezpečení, že svým jednáním nechce nijak ohrozit probíhající oživení. Klíčový trh práce se podle Fedu „dál zlepšil“ a „míra nevyužitých kapacit pracovní síly se dál snižuje“. Zde dochází k vyjmutí dosud oblíbeného termínu „gradually“, tedy „postupně“.

Tvorba míst v americké ekonomice raketově roste

Téma, které zůstalo v obsahu prohlášení netknuté, je Rusko, jehož se šéfka Fedu během své tiskovky dotkla jen krátce. Jakékoli negativní dopady na USA plynoucí z oslabující ruské ekonomiky, v důsledku padajícího rublu a ceny ropy, budou jen malé. „Obrovský problém pro Rusko, velký pro Evropu a bezvýznamný pro Spojené státy,“ řekla.

Banka dnes rovněž potvrdila zářijovou prognózu, podle které by měla ekonomika USA v příštím roce stoupnout o 2,6 až tři procenta. Odhad inflace pro příští rok však snížila na 1,0 až 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,6 až 1,9 procenta.     

Fed od prosince 2008 v rámci podpory ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Většina ekonomů předpokládá, že banka přikročí ke zvýšení úroků v červnu příštího roku.

Newsletter