Jiří Rusnok: Konec intervencí oznámíme včas

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka oznámí konec režimu kurzového závazku včas. V pořadu Devadesátka na ČT 24 to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň uvedl, že má poměrně jasno o některých souvislostech a scénářích, jak by to mohlo být, ale nemůže to být jen jeho rozhodnutí, centrální bankéři budou vycházet z aktualizované prognózy, kterou budou mít koncem čtvrtletí.

To, co jsme řekli po posledním zasedání platí, tedy závazek, že v prvním čtvrtletí to neukončíme. Zatím naše prognózy ukazují, že bezpečná doba by mohla být někdy kolem poloviny letošního roku,“ dodal guvernér.

ČNB k inflaci: Letos klidně i 3 %

Zdůrazňuji, že ten kurzový závazek, ta depreciace nebo oslabení měny je v řádu cca pět procent a bylo použito proto, že jsme nechtěli zavádět záporné úrokové sazby. Celá eurozóna to má stanovené Evropskou centrální bankou,“ řekl Rusnok.

Po samotném ukončení intervencí se podle něj dají očekávat velké výkyvy, nedokáže odhadovat jak velké. Jestliže je dnes předpoklad, že bude koruna posilovat, a že bude větší poptávka po koruně než její nabídka a to může být dlouhodobě pravda, tak záleží na výkonu ekonomiky. Pokud česká ekonomika poroste rychleji než v eurozóně, tak o jedno až o jedno a půl procenta, tak to je to, o co by měla koruna posilovat při stejné úrovni inflace, řekl v ČT Rusnok.

Newsletter