Jiří Rusnok naznačil zvýšení sazeb o jeden procentní bod

Klíčové body

  • Jiří Rusnok se v posledním rozhovoru zavázal ke zvýšení sazeb na červnovém zasedání. Ne však více než o 100 bazických bodů.
  • Kulminace inflace by při naplnění předpokladů prognózy měla přijít v červenci na úrovních okolo 17 %.
  • Až na očekávanou volatilitu koruny v den zasedání neočekáváme zásadní odchýlení kurzu od současných hodnot.
Jiří Rusnok, zdroj: ČNB

Guvernér ČNB Jiří Rusnok stejně jako zástupci NERV očekávají kulminaci meziroční míry inflace v České republice v červenci. Rusnok dodává, že dle prognózy míra meziroční inflace do konce roku neklesne pod deset procent. V současné době je však velmi těžké cokoliv s jistotou předpovědět. Aktualizovaná prognóza zřejmě opět projde významnou revizí. Minimálně v oblasti tempa růstu cen dojde k úpravě směrem nahoru. Květnová inflace byla o jeden procentní bod vyšší, než předpokládala současná prognóza. Při naplnění ostatních předpokladů prognózy by tak inflace měla kulminovat okolo 17 %.

Úroveň úrokových sazeb v České republice roste už jeden rok, kdy Rusnok očekává výraznější projevení výše sazeb do míry inflace v druhé polovině letošního roku. Především pak ve čtvrtém čtvrtletí, kdy je očekáváno znatelné zpomalení tempa růstu cen.

Rusnok s dalšími radními ČNB stále věří nastolenému trendu boje s inflací pomocí úrokových sazeb. Čeká nás ještě jedno zasedání, a to 22. června, než dojde k personální obměně v bankovní radě. Lze očekávat, že se odcházející radní „rozloučí“ se svou funkcí dalším navýšením úrokových sazeb. V žádném případě takový krok nejde označit za „předzásobení“ před změnou rozložení sil směrem k novým spíše holubičím radním. Rozhodování rady ČNB bylo v zásadě konzistentní s prognózou a pokračování tohoto trendu lze očekávat minimálně i na červnovém zasedání. To mimo jiné potvrdil Rusnok i v posledním rozhovoru pro deník Právo.

Na dotazy ohledně síly navýšení sazeb na červnovém zasedání odpověděl guvernér Rusnok překvapivě otevřeně a sice, že nová úroveň sazeb bude začínat číslem 6. Tedy nová úroveň sazeb bude zřejmě mezi 6 až 6,75 %, což by odpovídalo navýšení mezi 25 až 100 bodů. Z dostupných informací a předchozích rozhovorů je nejvíce pravděpodobné zvýšení o 75 bazických bodů. Vzhledem k vysokým hodnotám květnové inflace nelze vyloučit ani navýšení o 100 bodů. Případné navýšení o 125 bodů je na základě vyjádření guvernéra zřejmě ze hry.

V českém prostředí lze označit minimálně za zvláštní, že jak současný guvernér, tak i budoucí guvernér se zavázali k dalším krokům v oblasti měnové politiky. Rusnok, jak stojí výše, v zásadě slíbil navýšení sazeb do 100 bazických bodů na červnovém zasedání. Aleš Michl zase „slíbil“, že na srpnovém zasedání k navýšení sazeb nedojde. Pokud je Michlův slib podložený vyjednáváním před samotným jmenováním nových radních, pak se jedná o důležitou informaci o rozložení sil v nové bankovní radě mezi holubicemi a jestřáby.

Kurz koruny proti euru se po zveřejnění rozhovoru pohybuje doprava okolo 24,70 za euro. Trhy vyjádření guvernéra nepřekvapilo. Lze však očekávat zvýšenou míru volatility kurzu v den zasedání 22. června. Pro vývoj kurzu koruny pro zbytek roku bude zásadní makroekonomická situace v ČR, v EU a v USA. Zpomalení české ekonomiky by vedlo k tlaku na slabší korunu. Lze však předpokládat, že kvůli omezení nákladových inflačních tlaků bude ČNB dále intervenovat ve prospěch silnější koruny. Pokud nastane tento scénář, tak bude volatilita na koruně v následujících měsících omezena.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0432 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0388 do 1,0521 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,65 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,55 do 23,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter