Jistota německých firem se vytrácí

Nálada německých firem v říjnu mírně zeslábla, poprvé za čtyři měsíce. V sentimentu korporátního sektoru největší evropské ekonomiky se projevuje slábnoucí poptávka ve světě, výsledek přesto překonal očekávání trhu. Euro ale po zveřejnění průzkumu institutu Ifo umazalo část zisků a k dolaru obchoduje k 1,1020 EURUSD.

Index podnikatelské nálady v říjnu klesl na 108,2 ze zářijových 108,5 bodu. Analytici v anketě Bloombergu čekali v průměru silnější pokles na 107,8 bodu. Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.

Svoji současnou situaci hodnotí firmy hůře, jejich výhled se však mírně zlepšil. Ukazatel současné situace se snížil o 1,4 bodu na 112,6 bodu, dílčí index podnikatelských očekávání vzrostl o 0,5 bodu na 103,8 bodu.

„Údaje o důvěře podnikatelů ukazují, že výhled pro německou ekonomiku není tak špatný, tvrdá data, především z průmyslu, ale vysílají jiný vzkaz. Pravda je někde mezi,“ komentuje čísla ekonom Natixis Johannes Gareis. „Investice a vývoz budou zřejmě dotčeny zpomalením v Číně a regionu rozvojových trhů. Všeobecně ale není proč očekávat, že by německá ekonomika spadla znovu do recese,“ dodal.

Německá vláda tento měsíc kvůli zpomalování růstu čínské ekonomiky a dalších rozvíjejících se zemí nepatrně zhoršila výhled ekonomiky na tento rok. Hrubý domácí produkt Německa letos podle nové prognózy stoupne o 1,7 procenta. V předchozím dubnovém výhledu vláda předpokládala růst o 1,8 procenta.

Na letošní minimum tento měsíc klesla důvěra investorů, kterou sleduje institut ZEW. Pod tímto zhoršením se značnou měrou podepsal skandál kolem automobilky Volkswagen a slabší výhled pro německý export. 

Newsletter