Jízda pokračuje. Dolarový index na 13letých maximech

Posilování dolaru se v tuto chvíli zdá téměř nezastavitelné. Jízda, které odstartovala jen pár hodin po zvolení nového amerického prezidenta, dospěla do té fáze, kdy dochází na prolomení téměř prastarých rekordů. Dolarový index se totiž během dnešního dne dostal nad svá 13letá maxima.

Co je motorem této rally? V tomto směru je potřeba se zaměřit na vyhlídky Trumpovy administrativy, která je spojována se zvyšování vládních výdajů, a tedy razantnějším růstem inflace. Právě ten by měl zatlačit na Federální rezervní systém ohledně dalšího navyšování úrokových sazeb, a to v mnohem intenzivnější míře, než kdokoliv čekal.

Tento pohled na věc je dlouhodobý. Co se týče toho krátkodobého, působí zde především vyhlídky blížícího se prosincového zasedání Fedu. Během něj by totiž s nejvyšší pravděpodobností mělo dojít k přesně po roce prvnímu navýšení úrokových sazeb z aktuálního pásma 0,25 až 0,5 %, dost možná na 0,5 až 0,75 %.

V návaznosti na to tak dolarový index, který srovnává dolar s košem několika hlavních světových měn, prolomil hranici 100 bodů.

Do toho svou „trochou“ přispělo zmiňované očekávání prosincového „hiku“, jehož pravděpodobnost agentura Bloomberg uvádí na 96 %. To, že číslo o takové velikosti je na svém místě, dnes potvrdil i šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard, který na londýnské konferenci banky UBS uvedl, že „nezvýšení sazeb během příštího měsíce by bylo opravdu překvapením.“

Otazníky nad Fedem: Rezignuje Janet Yellenová?

Souběžně s tímto vývojem se opět rozhořela debata o možném dosažení parity eura a dolaru.

„Může evropská a americká měna dosáhnout parity? Inu, nacházíme se pouhých 7 až 8 % od úrovně 1,00 EURUSD, tudíž odpovědí je jasné ano,“ řekl pro server CNBC Adnan Akant, šéf FX oddělení společnosti Fischer Francis Trees and Watts. „Pod vládou Donalda Trumpa můžeme očekávat fiskální divergenci mezi USA a Evropou, potažmo Japonskem, což je pro dolar pozitivní.“

Podle Akanta je ve hře stále i myšlenka aplikování protekcionistické politiky. Ta by sice mohla být rizikem, ovšem pokud se zaměříme na oblast rozvojových trhů, opak by byl s nejvyšší pravděpodobností pravdou.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Dolar během dnešního dne na páru s eurem prolomil krátce hranici 1,070 EURUSD. Aktuálně se obchoduje přímo na této úrovni.

Vůči japonskému jenu jsme se dostali až k 109,6 USDJPY, odkud jsme se posunuli zpět na 109,19 dolaru za jen.

Vůči libře se americká měna obchoduje na 1,245 GBPUSD. Na páru korunou pak na 25,24 USDCZK.

Newsletter