Jízda teprve začíná

Miliardář a manažer hedge fondu Appaloosa Management David Tepper je přesvědčen, že jízda amerických akciových trhů teprve začíná. Dle jeho názoru je současné ohodnocení akciového indexu S&P 500 férové, přesto vidí do příštích měsíců prostor pro další 8-10% růst.

„Myslím si, že nás čeká dobrý rok. Hodnocení indexu S&P 500 je férové, nesmíme ho však chápat jako jedno specifické číslo, nýbrž jako určité pásmo. Ukazatel poměru tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii je momentálně na 16násobku, což ale neznamená, že už akcie nemohou dále růst. Rozsah pásma vidím až na 18násobku zisku na akcii. V celosvětovém měřítku pak velmi důležitou roli budou hrát především centrální banky,“ řekl Tepper v telefonním rozhovoru pro server CNBC. „Lidé jsou neustále znepokojeni hrozbou deflace. Jakmile se s ní snažíte bojovat, první věc, která jde nahoru, jsou právě ceny aktiv,“ dodává.

Rok 2015 bez „medvědů“

Na otázku, jaká je akciová expozice jeho fondu oproti dubnu letošního roku, kdy držel 70-80 % portfolia v akciových long pozicích, odpověděl, že „o něco větší“. „V tuto chvíli není čas proč být opatrný. Pěkně si jízdu trhů užívejte,“ prohlásil Tepper. Zároveň však upozornil na to, že by investoři měli dávat velký pozor na tenkou hranici mezi férovým hodnocením a nadhodnocením. „Jízda sice ještě úplně nezačala, ale už teď je třeba zcela neusnout na vavřínech!“

Dle jeho názoru se rok 2015 bude podobat roku 1999 po ruské krizi, kdy americké indexy zažily raketový růst. Jen index Nasdaq tehdy vzrostl o 85 %. Zároveň ale opět upozornil, že rok 1999 byl přesně tou dobou, kdy byla překročena zmiňovaná hranice správného hodnocení a akcie se dostaly do pásma nadhodnocenosti.

Stratégové: Rok 2015 bude k americkým akciím štědrý

Celkově byl letošní rok pro Teppera poměrně tvrdý. Jeho fond na začátku roku zcela podcenil výkonnostní potenciál indexu S&P 500, ale nakonec se mu podařilo nahnat potřebné zisky během akciové rally v závěru roku.

Newsletter