JPMorgan čeká v roce 2015 „pouze“ 12% růst evropských akcií

Analytici JPMorgan očekávají, že akciový index MSCI Europe vzroste během příštího roku o 12 %, a to po téměř nulové výkonnosti v roce letošním. Je ale třeba podotknout, že JPM v posledních 5 letech předpovídali evropským akciím zisk vždy 25 %, tedy jsou vlastně mírně „negativní“.

Analytici ve své strategii uvádějí, že Evropa nebude pro investice tak lukrativní jako v posledních pěti letech, ale díky nízké inflaci a nízkým úrokovým sazbám bude i nadále zajímavá. Valuace evropských akcií jsou oproti letům 2009-2011 nižší, trh je stále pod svými dlouhodobými průměry, a má také nižší valuace než většina regionů, například „emerging markets“.

Podle JPM je Evropa „úplně v pohodě“ a nebude zasažená ukončením QE ze strany Fedu, jelikož podle statistik šly prostředky z něj hlavně do nemovitostí, rozvíjejících se trhů a dluhopisů. Evropa podle JPM zřejmě začne své vlastní QE, stratégové ale nepředpokládají, že by evropské QE mělo za následek nějaký výraznější „bull market“. Spíše vidí potenciální pozitivní překvapení na straně ziskovosti firem.

Newsletter