Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

JPMorgan ke koruně: Hedging exportérů silně poroste

Situace českých exportérů je matoucí. Byť se blížíme ke konci intervenčního režimu ČNB, domácí vývozci jsou podezřele v klidu. Svědčí o tom stále slabá poptávka po zajištění. To se však v dohledné době změní, míní ekonom Jose Cerveira z banky JPMorgan. Na co se máme připravit?

Poptávka po hedgingu českých exportérů je v tuto chvíli slabá částečně kvůli zvýšenému zájmu o úvěry denominované v eurech, svou roli ale může hrát i přechod z korunových kontraktů s místními dodavateli na eurové. I přes tyto trendy JPMorgan odhaduje, že vývozci budou muset zajistit celkový export v minimální hodnotě 8 miliard euro, aby tak pokryli historické úrovně zajištění.

„Čeští exportéři se nechali uchlácholit monotónním vývojem kurzu koruny vůči euru, kterého jsme svědky od zahájení intervenčního režimu,“ přepisuje agentura Bloomberg Cerveirova slova. „Očekáváme, že s přibližováním konce tzv. tvrdého závazku obrany koruny proti posílení, který je datován na konec března, se to změní. Firmy tak své zajištění výrazně navýší.“

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Naprostá většina analytiků předvídá konec intervenčního režimu během druhého čtvrtletí, a to v dubnu, či na začátku května. Hlavním argumentem ukončení obrany koruny je rostoucí inflace, která je navíc doplněná tlakem spekulantů. Pravdou však je, že ve druhém zmiňovaném případě jsme byli svědky určitého uklidnění.

Hovory o koruně, intervencích a ČNB. Trump katem dolaru

Zatímco na začátku ledna spekulanti intenzivně sázeli na posílení koruny, což způsobilo pokles 12mesíčního EURCZK forwardu až téměř k hodnotám z listopadu 2013, dnes se situace obrátila. Ten samý instrument se už vrátil téměř k úrovním těsně před zmiňovaným propadem.

V případě 6měsíčního forwardu jsme se pak dostali dokonce na 2týdenní minima odpovídající hodnotě kolem 26,794 EURCZK.

K ochlazení spekulací bezesporu přispěla i slova samotných představitelů ČNB. Viceguvernér Mojmír Hampl během minulého týdne potvrdil, že data přicházející z ekonomiky jsou sice v souladu s prognózou, ovšem banka opravdu nemá kam spěchat.

„Data přicházející z ekonomiky, zdá se, potvrzují současnou prognózu, která vidí jako nejpravděpodobnější moment pro exit zhruba polovinu roku,“ řekl Hampl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Nemohu však vyloučit, že přestaneme považovat polovinu roku za nejpravděpodobnější datum konce intervencí a že by se tento nejpravděpodobnější termín mohl přesunout do druhé poloviny roku,“ dodal.

Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu

Co se týče následného vývoje, čím dál tím častěji se objevují komentáře (ať už ze samotné ČNB, tak i ze strany ekonomů a analytiků) hovořící ve prospěch mírnějšího zpevnění koruny. Jakmile bude kurz uvolněn, česká měna posílí, ovšem nikoliv skokově, jako tomu bylo například u švýcarského franku. Přispět by k tomu měla nejen představa o rostoucím zajištění exportérů, ale především vybírání zisků ze strany spekulantů.

Bilance ČNB a nejistý scénář podle Bank of America

Newsletter