JPMorgan: Trhy jsou zahlceny extrémní likviditou

V závěru minulého týdne se investoři doslova vrhli jak na dluhopisový tak na akciový trh. Výnosy většiny evropských dluhopisů tak opět pokračovaly směrem k rekordně nízkým úrovním, resp. jejich ceny opět atakovaly maxima, stejně tak ale tomu bylo i v případě akcií. Stalo se tak i přes páteční data z amerického trhu práce, kde negativním překvapením byl především propad tvorby nových pracovních míst.

Prezident ECB Mario Draghi na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že programy TLTRO a nákupy krytých dluhopisů zřejmě dostanou bilanci ECB na úrovně z roku 2012, tedy poblíž 3 bilionů eur oproti současným dvěma bilionům. Dle tohoto vyjádření, bychom tak částečně mohli tvrdit, že ECB má předem naplánovaný rozsah ohlášeného QE, otázkou ale zůstává reálný dopad na zvýšení likvidity v globálním měřítku, uvádí JPMorgan v čerstvé analýze. Na doslova bobtnající bilance centrálních bank odkazuje graf 1 JPMorgan v galerii k článku.

Za poslední čtyři roky bilance vybraných centrálních bank nabobtnaly o téměř 4 biliony dolarů. Pouze Fed jde nyní proti proudu a program nákupu aktiv postupně utlumuje. Naopak Bank of Japan svou bilanci ročně navyšuje o zhruba 650 miliard dolarů, takže lze očekávat, že ve výsledku bilance vybraných bank s odečtením protichůdného Fedu nabobtnají za rok o zhruba 1,3 bilionu dolarů.

ECB se svojí akcií přichází v době, kdy likvidita v globálním měřítku je na velmi vysoké úrovni. Bankovní systém vybraných G4 centrálních bank je již nyní zahlcen rezervami ve výši 4,5 bilionu dolarů. Ty komerční banky drží u centrálních bank, aby dodržely pravidla likvidity, uvádí JPMorgan. Aktuální situaci nabídky peněz odráží graf 2 v galerii ke článku.

Z toho je zřejmé, že se aktuálně nabídka peněz dostává k rekordní úrovní v rámci posledních dvou dekád. Současná situace rekordní globální likvidity, jež odstartovala v květnu 2012, vypadá jako jedna z nejextrémnějších a krok ECB tuto situaci zřejmě ještě posune dál. Před tím jsme byli svědky extrémů v letech 1993 – 1995, 2001 – 2006 a 2008 – 2010. Všechna tato období se vyznačovala silným růstem cen aktiv.

„V řeči konkrétních čísel činí aktuální globální peněžní nabídka 68 bilionů dolarů, což je zhruba o 5 bilionů USD výše, než činí náš střednědobý odhad poptávky po penězích,“ uvádí JPMorgan.                                                      

Oproti roku 2010 vzrostla nabídka peněz M2 o více jak 29 procent resp. 15 bil. USD. Tržní kapitalizace jak dluhopisů, tak akcií celosvětově vzrostla o obdobných 31 procent a vzhledem k současné úrovni růstu rychlosti peněžní nabídky M2 lze očekávat, že by jak akcie, tak dluhopisy měly udržet zhruba 6% meziroční tempo růstu, dovozují ve své analýze stratégové JPMorgan.

Neustálé zvyšování globální likvidity s sebou přináší i stinné stránky v podobě možných bublin v cenách aktiv, které mohou, jak už tomu bylo několikrát v minulosti prasknout a způsobit daleko značné ztráty. Při pohledu na poslední graf v galerii je zřejmé, že tato situace nemůže pokračovat do nekonečna. Ukazuje klesající výnosy jak dluhopisů, tak akcií a realit od roku 1989.

Newsletter