JPMorgan vsadila na sílu koruny a zajištění forwardy. Názor Roklenu?

Vzestup spekulací na české koruně očekává už do konce letošního roku banka JPMorgan. Její důvody: měkká slova kolem konce intervencí na koruně ze strany ČNB i očekávání rostoucí inflace. Radí se zajistit forwardy. Co na to říká šéf dealingu RoklenFx Libor Straka?

Stratégové banky Meera Chandan a Paul Meggyesi podle zprávy, kterou získala agentura Bloomberg, potvrzují nákupní doporučení na českou korunu proti euru skrze forwardy, které expirují na konci listopadu roku 2017. Ač momentální tlak na Českou národní banku po prudkém vývoji právě na devizových derivátech o něco opadl, JPMorgan čeká opětovné rozdivočení trhu do konce letošního roku.

ČNB drží pevný závazek udržovat kurzový závazek na koruně vůči euru do konce roku 2016, připouštějící změnu na každém z měnových jednání roku 2017, soudí ve zprávě JPMorgan. Podle ekonomů banky pak inflace do letošního prosince vystoupí na meziročních 1,5 procenta, což bude podle JPMorgan postačovat ČNB jako základ k ukončení kurzového závazku. Pak, dle JPMorgan, už jen „drobné pozitivní překvapení rychle vybudí očekávání exitu“.

„S bankou JPMorgan souhlasíme, že nastal vhodný čas na zajištění se na koruně skrze forwardy. Nevidíme ale jako nutné se zajišťovat skrze kontrakty na takto dlouhou dobu. Rozhodujícím momentem tak jako tak bude konkrétní okamžik opuštění režimu intervencí. Na pokrytí se vůči momentu pádu kurzového závazku ČNB budou stejně efektivní dlouhé forwardy se splatností jeden rok a více, jako forwardy kratších splatností, uzavírané opakovaně. Cena takového zajištění je pro klienta výhodnější a dostupnější i pro menší podniky,“ soudí šéf dealingu RoklenFx s předchozími zkušenostmi právě i z JPMorgan v Londýně, Libor Straka.

V polovině září vydali své očekávání pro konec intervencí na koruně stratégové banky Bank of America/Merril Lynch. Jejich sázkou je, že Česká národní banka ukončí režim kurzového závazku ve třetím čtvrtletí příštího roku. Koruna by pak dle BoA mohla posílit o dvě procenta, vyplývá z analýzy, kterou zpracovali ekonomové londýnské pobočky Bank of America Mai Doanová a Arko Sen.

Bank of America tipuje konec intervencí ČNB

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes potvrdil očekávaný konec režimu kurzového závazku kolem poloviny příštího roku. Česká měna by pak podle něj měl prostor k posílení o jedno až dvě procenta. Nevyloučil ale možnost prodloužení režimu devizových intervencí, a to v případě naplnění určitých podmínek.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter