Německo na kraji recese. Zpomalující Čína. Inverzní výnosová křivka na amerických a britských dluhopisech. Signálů přicházejícího období záporného růstu západních ekonomik přibývá. Důvodů k panice je ale méně, než by se mohlo zdát.
Poslední dny byly plné špatných zpráv. Ke zpomalující Číně a Německu se včera rozsvítily indikátory recese i ve Spojených státech a Velké Británii. Výnosy desetiletých dluhopisů spadly mírně pod výnosy dvouletých. To se v USA stalo naposledy před poslední finanční krizí a v Británii na jejím začátku.
Inverzní výnosová křivka je signál, na který trhy slyší. Záleží na metodě, ale panuje shoda, že jde o relativně spolehlivý indikátor přicházející krize. Od roku 1956 přišla v průměru 16 měsíců poté, co se výnosy obrátily. A situace, kdy nepřišla vůbec, jsou spíše výjimečné.
Trhy na to pochopitelně zareagovaly a akciový trh se propadl do červených čísel. Index Dow Jones včera zakončil ochodování propadem o více než tři procenta. Index S&P odepsal 2,93 procenta a Nasdaq také více než tři procenta.
Na měnových trzích byl efekt také předvídatelný. Investoři začali prodávat rizikové měny a vracet se do bezpečí známých přístavů. Dolar tak proti euru včera skokově posílil o 0,3 % až pod 1,114 EURUSD.
Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1149 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1157 do 1,1219 EURUSD.*
Náladě na trzích nepomohly ani výsledky čínského průmyslu, který meziročně zpomalil z 6,3 procenta na 4,8 procenta, což bylo hluboko pod očekáváním. Stále jde o strmý růst, je ale nepochybné, že i Čína je na zpomalující části hospodářského cyklu.
K tomu všemu se HDP v Německu ve druhém čtvrtletí oproti tomu předcházejícímu propadl o desetinu procenta. Meziročně pak stagnuje. Šance, že by se nejdůležitější evropská ekonomika technicky propadla do recese, se tak zvyšuje.
Obávat se většího ekonomického propadu ale může být předčasné. Zatímco výše uvedené zní pesimisticky a určitě to není nic zanedbatelného, pokud by ke krizi mělo dojít, s nejvyšší pravděpodobností by to nebylo hned. Zaprvé, když se naposledy zvrátila výnosová křivka ve Spojených státech, vydržela tam s malou pauzou déle než rok. Včera se výnosy dostaly zpět téměř okamžitě. Signál to tedy je, ale bude potřeba počkat na jeho potvrzení. Zadruhé zpomalení Číny stále znamená její významný růst, ale už ne raketový. Bavíme se o 4,8% růstu průmyslu. A za třetí, i v Německu přes všechny problémy stále ekonomika vykazuje nízkou nezaměstnanost a vysoký potenciál k dalšímu růstu.
„Pravdou je, že predikční schopnost inverze výnosové křivky byla deformována, zejména v USA, programem QE či změnou časové prémie. Možnost vypuknutí recese je tak sice možné považovat za o něco pravděpodobnější, avšak rozhodně ji nelze označit za jistou,“ komentoval vývoj na výnosové křivce FX analytik skupiny Roklen Jan Berka.
Komentář: Inverzní výnosové křivky straší trhy
Někde se ale bubliny nafoukly a bude zajímavé sledovat, kde prasknou. Nebude to ale hned a určitě ne na základě na okamžik zvrácené výnosové křivky či propadu tak obtížně měřitelné veličiny, jako je hrubý domácí produkt, o pouhou jednu desetinu procenta.
Pro korunu byly včerejší krizové obavy špatnou zprávou. K euru oslabila až na 25,89 EURCZK a k bezpečnému dolaru ztratila dokonce půl procentního bodu k 23,25 USDCZK.
Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,88 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,04 až 23,25 USDCZK.*
Evropa a Česká republika jsou dnes bez významnějších dat. Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn maloobchod, průmyslová produkce a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.