„Ty jsi se úplně zbláznil, startupy jsou jen móda, co rychle přejde“. To byla obvyklá reakce mých kamarádů, když jsem se před pár lety rozhodl věnovat naplno startupům.
Nejsou. Nejsou nic přechodného. Jsou jen reakcí lidské vynalézavosti a podnikavosti na okolní prostředí. Dokud bude svět propojen, tak jak je, dokud budou investoři ochotní investovat, budou existovat i podnikatelé ochotní obětovat vše pro vlastní projekt.
Koneckonců takové vzedmutí podnikavosti není v lidské historii poprvé. Jedna obrovská a skoro globální startupová vlna z přelomu 19. a 20. století je nádherně popsána v mé milované knížce z dětství Dědeček automobil. Tehdy tam bylo vše, co existuje dnes v startupovém prostředí. Vynálezci a techničtí nadšenci, kteří měli svůj sen a šli za ním. Obchodníci a organizátoři, kteří nadšencům dělali ze snů firmy a dokázali vydělávat peníze. Investoři, kteří to všechno podporovali finančně, doufali, že vydělají. Ale hlavně je hrozně bavilo být u toho. Spousta z nich zkrachovala a zmizela v propadlišti dějin. Někteří vytvořili základy obrovských firem, které tu máme dodnes. Ale všichni, i ti neúspěšní, posunuli lidstvo o velký kus dopředu.
Proč se stát Angel investorem? Dá se tím hezky vydělat!
A krásné je, že Češi zanechali v tehdejším startupovém světě významnou stopu. Laurin & Klement samozřejmě na špici, ale měli jsme mnoho dalších automobilových (a leteckých, avionická vlna přišla hned vzápětí) firem. Většina nepřežila koncentraci trhu a 2. světovou válku. Ale tak to koneckonců dopadlo i ve zbytku světa. Koncentrace trhu je logickým následným krokem.
Ve světě zavládly gigantické firmy, veškerý vývoj se odehrával u nich. A to i když se objevilo něco, co mělo změnit svět – počítače. Až přišla partička kolem takové brýlatého mladíka. Bill Gates a Microsoft byl první moderní úspěšný startup. Díky jejich úspěchu mohly vznikat všechny další. Dokázali vyfouknout obrovský trh gigantům jako je IBM. A nepotřebovali k tomu žádný vlastní geniální nápad. Gates měl vizi a šel si tvrdě za ní. Dokázal poskládat to, co už existovalo, spojit to a prodat to. Měl to, čemu se říká delivery, schopnost posouvat a vyvíjet firmu. Zorganizovat lidi, zorganizovat procesy. To je mezi startupy cennější než geniální nápady.
Díky Microsoftu se začaly šířit počítače. Díky internetu se začaly propojovat. A začít podnikat a dobývat celý svět bylo najednou mnohem lehčí než před lety. Úspěšné firmy a nápady mohou rychle růst do celého světa, vytvořila se k tomu zvláštní skupina investorů. Má to ale i druhou stránku, startupy rychle růst musí. Jinak je někdo napodobí, předběhne a zahubí. Takže podnikání dnes bude jen pro rychle rostoucí startupy.
Kdo je angel investor a proč se jím stát
Je docela škoda, že v Čechách jsme naskočili (až na výjimky) trochu se zpožděním. Nejsme tak aktivně zapojení, jako to bylo v době automobilové a letecké horečky. Ale časy se mění a zlepšují. Už hrozně dlouho jsem neslyšel, že startupy jsou jen móda. Dnes se lidé dělí na ty, které to fakt nezajímá. Ty, kteří se na to necítí. A na ty kteří nevědí, jak na to. A pak startupisty všeho druhu.
Možná máme jako země jednu výhodu, které by se dalo využít. Jsme země skrz naskrz prorostlá strojírenstvím všeho druhu. Zatím. Všichni majitelé firem potvrdí, že se vytrácí zkušenosti a schopnosti na všech úrovních. Zlaté české ručičky jsou už spíš historie. A právě startupy by to mohly změnit. Hardwarové startupy, cokoliv, kde se musí něco vyvíjet a vyrábět, jsou ty nejtěžší. Vyžadují mnohem víc investic, škálování je mnohem pomalejší. Většina venture investorů o nich nechce ani slyšet. Pokud je dokážeme financovat, pomáhat jim s vývojem a výrobou, začnou se u nás výrobní startupy objevovat ve větším a větším množství.
Co vy na to? Souhlasíte? Pustíme se do toho?