Jste ospalí? Tak máte na svědomí špatný růst ekonomiky!

Ekonomové si pravidelně kladou otázku: Proč je ekonomický růst stále tak slabý? Odpověď je poměrně jasná. Můžete za to pravděpodobně vy a vaše ospalost.

Nedostatek spánku je celosvětový problém, který dle slov amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí čím dál tím více zatěžuje veřejné zdraví. Není se čemu divit, studie Centra z roku 2011 ukázala, že 38 % lidí během měsíce minimálně jednou za den neúmyslně usne. Nedostatek spánku se tak ve výsledku projevuje nejen na lidském zdraví, ale i na kondici ekonomiky. Potvrdila to studie společnosti RAND.

„Dopady nedostatku spánku jsou masivní,“ řekl pro server CNBC Marco Hafner, autor zmiňované studie. „Spánková deprivace nejen že škodí zdraví, ale má i významný dopad na ekonomiku, a to v podobě nízké produktivity a vyšší úmrtnosti zaměstnanců. Jen ve Spojených státech dosahují náklady ospalosti až 411 miliard dolarů, tedy zhruba 2,28 % tamního HDP.“

Položil podlaháře, teď si brousí zuby na kuřecí křídla

Další čísla hovoří za své. S nedostatkem spánku se potýkají i v Japonsku, kde náklady ospalosti činí dle odhadů 138 miliard dolarů, neboli 2,92 % HDP. V Německu pak to samé číslo dosahuje až 60 miliard dolarů, cca 1,56 % HDP, ve Spojeném království pak až 50 miliard (1,86 % britského HDP). Nelepší situace je v Kanadě, kde ekonomika přichází o „pouhých“ 21,4 miliardy USD.

Nedostatečný spánek je propojen ze 7 z 15 nejčastějšími příčinami smrti ve Spojených státech, a to včetně kardiovaskulárních problémů, cukrovky a vysokého tlaku. Spánková deprivace bývá pravidelně i příčinou pracovních nehod, přičemž těmi nejslavnějšími je výbuch černobylské jaderné elektrárny či ztroskotání tankeru Exxon Valdez.

Dopady ospalosti mohou rovněž za přílišnou absenci zaměstnanců z důvodu nemoci. Projevují se také i u studentů, kteří kvůli unavenosti dosahují mnohem horších studijních výsledků.

Inu, dobrou noc…

Vegetariáni zbrojí proti Bank of England

Pozor, svět přichází o dolary!

Newsletter