Jste připraveni na zajímavý pátek? Zaměřeno na dolar a korunu

Koruna má za sebou poměrně volatilní den, a to v obou směrech. Dolar profitoval z dobrých dat z amerického trhu práce. Bude jeho zpevňování pokračovat i dnes? A připojí se i koruna?

Česká měna ve středu dosáhla dosud nejsilnější hodnoty od ukončení kurzového závazku ČNB, která odpovídá 26,334 za euro. Během včerejška však nejprve oslabila až k 26,41 EURCZK, poté zpevnila zpět k 26,335 za euro, aby následně opět poskočila k 26,39 EURCZK. V závěru však převládl optimismus, díky čemuž se koruna dostala na nejsilnější hranici od konce intervencí odpovídající 26,319 za euro.

Dá se předpokládat, že dosažení dosud nejsilnějších pointervenčích úrovní vyprovokovalo některé investory k uzavírání zisků. Svou trochou mohl přispět i výsledek státního rozpočtu za květen, který skončil prvním letošním schodkem o velikosti 18,7 miliardy korun.

Aktuálně se česká měna nachází na zhruba 26,33 za euro. Její další směr určí zpřesněný výsledek HDP za první kvartál 2017. Odhady agentury Bloomberg pracují s 1,3 % mezičtvrtletně a 2,9 % meziročně, tudíž oproti prvnímu odhadu beze změn. Pokud by však konečná čísla byla lepší, což neočekáváme, můžeme přijít další posílení koruny.

Dnešní pásmo pro eurokorunu tak vidíme od 26,30 až 26,39 EURCZK+. Ve dvojici s dolarem pak od 23,41 až 23,51 USDCZK.

Dolar má za sebou mírné posílení. Pomohla mu především data z amerického trhu práce. Aktuálně se vůči euru obchoduje na 1,122 EURUSD.

Agentura ADP včera reportovala tvorbu nových pracovních míst za měsíc květen. Výsledek výrazně předčil očekávání, když se ukázalo, že bylo vytvořeno 253 tisíc míst, zatímco očekávání pracovala se 180 tisíci. Dále byl oznámen index PMI a ISM sektoru průmyslu. V prvním případě bylo dosaženo 52,7 bodu, ve druhém 54,9 bodu – oboje za měsíc květen.

Pro dnešek budou rovněž klíčové fundamenty z USA. Dočkáme se například dat amerického ministerstva práce ohledně tvorby nových pracovních míst za květen. Očekávání jsou nastavena na 180 tisíc nových míst. Následovat bude květnová míra nezaměstnanosti, u které predikce pracuje se setrváním na 4,4 %

Dolar by si tak vinou dnešních důležitých dat mohl procházet vyšší volatilitou. V případě příznivých výsledků, které už ostatně naznačil výsledek šetření agentury ADP, bychom se měli dočkat jeho dalšího zpevnění. Měnový pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,118 až 1,126.

Newsletter