K masakru v Tunisku se přihlásil Islámský stát

K zodpovědnosti za páteční teroristický útok v tuniském letovisku Súsa se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát. Tuniské ministerstvo zdravotnictví podle serveru BBC uvedlo, že počet obětí útoku stoupl na minimálně 39 osob, dalších 36 lidí utrpělo zranění. Kromě Tuniska světem v pátek otřásly útoky také ve Francii a Kuvajtu.

Černý pátek. Ve Francii, Tunisku a Kuvajtu udeřili teroristé

V reakci na atentát Tunisko uzavře během týdne kolem 80 mešit, které údajně podněcují k páchání násilí. V pátek to uvedl premiér země Habíb Síd s tím, že tyto mešity fungující mimo státní dohled šíří ve společnosti „svou propagandu a nenávist, aby tak podpořily terorismus“. Ministerstvo vnitra prý zakročí i proti dalším stranám a skupinám, které nedodržují ústavu země.

Mezi oběťmi atentátu jsou podle dřívějších údajů Tunisané, Britové, Němci a Belgičané. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje.

Útočníka se policii podařilo zabít na místě útoku. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z města Kajruván, o kterém dosud policie neměla žádné záznamy.

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba a neustále pálil na všechny kolem.

„Islámský stát je rakovina. Pronikl do Libye a nyní proniká do Tuniska. A ten atentát (v Tunisku) je metastáze,“ prohlásil v pátek český prezident Miloš Zeman. „Můj názor, který vyjádřím na valném shromáždění OSN, zní – nedělejte si iluze, že tento nádor vyříznete, a bude všechno v pořádku. Zaprvé ho nevyříznete a zadruhé už teď metastázuje,“ řekl k IS.

Zeman podle svých slov nevěří tomu, že by dokázaly IS porazit samy arabské země za pomoci spojeneckého bombardování. „Proti Islámskému státu se má bojovat ničením jeho teroristických výcvikových základen. Kdyby se to dělalo už předtím, tak ten atentát v Tunisku možná nemáte,“ uvedl.

Lídr TOP09 Karel Schwarzenberg na svém Facebooku připomněl, že Tunisko je zemí, kde začalo arabské jaro.

 

Tunisko je země, kde před několika lety začalo takzvané arabské jaro. Následně se Tunisku opravdu podařilo po letech…

Posted by Karel Schwarzenberg on 26. červen 2015

 

Tunisko bojuje se sílícím radikálním islamismem už od pádu autoritářského režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011. Situaci v zemi zhoršil i chaos, který zavládl v sousední Libyi a umožnil získat pozice radikálům hlásícím se k Islámskému státu. V řadách IS přímo v Iráku a Sýrii bojuje podle odhadů tuniských úřadů až několik tisíc Tunisanů. Řada z nich se prý už opět vrátila do vlasti.

Newsletter