Kaisa: První čínská neschopnost splatit zahraniční dluh

Čínský developer Kaisa Group se stal první čínskou firmou z oboru, která se dostala do platební neschopnosti u svého zahraničního dluhu. Firma oznámila, že již dvakrát promeškala splátku úroků z dluhu, což vyvolalo obavy, že by část věřitelů firmy mohla chtít splatit své pohledávky. Celkový zahraniční dluh firmy by podle odhadů měl činit 2,5 miliardy USD.

Kaisa si půjčila miliardy na koupi velkých pozemků v Číně. Firma se však dostala do problémů poté, co vláda zmrazila některé její projekty kvůli vyšetřování korupce na úrovni místních samospráv.

Investoři pozorně sledují vývoj ve firmě již od loňského roku, kdy byl zmrazen její majetek a odstoupilo nejvyšší vedení. To vyvolalo obavy z blížícího se kolapsu firmy. Její zakladatel a předseda Kwok Ying Shing pak nečekaně na konci loňského roku rezignoval ze zdravotních důvodů, ale tento měsíc se vrátil.

V prosinci bylo také pozastaveno obchodování s akciemi firmy, když ztratily zhruba polovinu své hodnoty a ratingové agentury zhoršily výhled úvěrového ratingu Kaisa Group. Nicméně nedávno se firmě podařilo získat povolení k opětovnému nastartování některých pozastavených projektů.

Kaisa nyní jedná s věřiteli o restrukturalizaci svého dluhu. Požaduje prodloužení doby splatnosti a snížení úrokových sazeb. Konkurenční developer Sunac má zájem o převzetí kontrolního podílu 49,3 procenta v ve firmě Kaisa.

Společnost zatím nezveřejnila výsledky hospodaření za loňský rok, očekává se však, že vykáže ztrátu. Její dluh se na konci roku 2014 ve srovnání s koncem června 2014 více než zdvojnásobil na 65 miliard jüanů, v přepočtu bezmála 270 miliard korun.

Vývoj v realitním sektoru v Číně je pozorně sledován, protože má na celkovém hrubém domácím produktu země podíl 15 procent. Na celkovém objemu dolarových dluhopisů vydaných asijskými firmami bez Japonska a Austrálie měly podle údajů Thomson Reuters dluhopisy vydané čínskými developery loni podíl 61 procent.

Newsletter