Dolar se od včerejších večerních hodin obchoduje zpět pod 1,0900 EURUSD. Koruna se drží nad 25,20 EURCZK. Dnes ráno překvapila Velká Británie nižšími inflačními čísly. Meziročně inflace klesla z 2,2 % na 1,7 %, libra oslabila nad 0,835 EURGBP.

Kam investovat po čínském sešupu? Díl 2: Indie

Nedávná návštěva čínského prezidenta nadále vyvolává vášně. Kromě pompézního přijetí u Miloše Zemana se dočkal také demonstrací a velkého zájmu médií ohledně politických a ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi. Vzhledem k ekonomickému vývoji v Číně by ale stálo za to ptát se, jestli by si podobnou pozornost nezasloužila i druhá nejlidnatější země světa – Indie. Pokud se tamní ekonomika bude vyvíjet podle očekávání, budeme možná v roce 2024 nebo dříve podobně napjatě čekat návštěvu jejich hlavy státu. Je tedy na řadě otázka: kolik toho víme o indické ekonomice a indickém premiérovi, který je v této době reformně naladěný Narendra Modi?

Jeho zemi tituluje Ian Bremmer v nedávném článku časopisu Fortune v narážce na zkratku BRIC jako „poslední cihlu, která ještě stojí.“ To sice neznamená, že krátkodobé spekulace či dobře cílené investice do firem v Číně, Rusku nebo Brazílii bychom měli šmahem shrnout ze stolu. Ale makroekonomické vyhlídky skutečně vypadají pro Indii značně lépe než pro skandály a levnou ropou stiženou Brazílii, Rusko, které se potýká s recesí díky sankcím a již zmíněné ropě, nebo Čínu, která se snaží vyrovnat vnitřní nerovnováhy a zažehnat následky příliš rychlého boomu. Podívejme se proto podrobněji na Indii a možnosti, jak v ní investovat.

Pokud se ptáme, která země by mohla nahradit Čínu v oblibě u mezinárodních investorů a nadnárodních firem, mezi nejnadějnější kandidáty patří právě Indie. Tato rozmanitá země by podle ředitele Centra pro Mezinárodní Rozvoj na Harvardu měla v příštích 10 letech růst v průměru 7 % tempem. Pokud by se nyní sedmá největší ekonomika světa (dle nominálního HDP; v paritě kupní síly je již dnes Indie 3. největší ekonomikou světa) vyvíjela takovým tempem, došlo by do roku 2024 přibližně k jejímu zdvojnásobení na velikost dnešní ekonomiky Japonska.

 

 

Paradoxem je, že v zemi, která dokáže pro zahraniční firmy poskytovat IT služby, exportovat auta nebo například léky, žije pořád ještě 20 % obyvatel v extrémní chudobě. Když se o Číně říká, že neexistuje jediný „čínský model růstu“, ale že jednotlivé provincie se vyvíjejí značně odličně, o 29 indických státech to platí dvojnásob. Zatímco stát Uttar Pradesh na severu Indie, ve kterém se nachází i Taj Mahal, se potýká s chudobou a negramotností (pouze 68 % obyvatel tohoto státu umí číst a psát), státy jako je Maharastra nebo Kerala (kde je gramotnost 94%) jsou na tom výrazně lépe. Ještě větší rozdíly panují v samotných městech. Míjejí se v nich lidé, kteří se v životě musejí obejít bez věcí, které dávno bereme za samozřejmé s podnikateli a programátory, kteří žijí v moderních bytech či sídlech, která pro ně v některých případech udržují domácí sluhové. Životní podmínky většiny obyvatel země za nimi ale výrazně zaostávají.

Právě v zaostalosti současné indie a zároveň velké inovativnosti jejích podnikatelů můžeme hledat potenciál dalšího růstu. Zvláště sektor spotřebního zboží a stavebnictví by se měl těšit velkému nárůstu poptávky. Ve městech bydlí v Indii pouhá třetina obyvatel a mnoho z těch, kteří obývají chudší venkovské oblasti, se chystá k přesunu do měst. Obyvatelé měst pro změnu hledají možnosti, jak zlepšit své životní podmínky. Premiér Modi proto připravil grandiózní plán pro výstavbu 100 „smart cities“, který působí futuristicky. Plán přirozeně přitáhl i vlnu kritiky, protože jeho realizace by byla dozajisté obtížná a přinesla by s sebou i riziko „špatných investic“.

Indie podle vládních zdrojů uvalí limity na zásoby cukru

Zadlužení domácností v poměru k HDP zatím představuje dnes jen 9,7 %, přesto musejí indické banky dávat pozor na špatné úvěry, jejichž procento v posledních letech vzrostlo. Kromě poměrně vysokých úrokových sazeb a tradiční povinné míry rezerv na úrovni 4% proto vyhlašuje Reserve Bank of India i tzv. Statutory Liquidity Ratio (SLR) na úrovni 21,25 %, čímž se snaží předcházet přehřívání ekonomiky, jaké dobře známe z Číny. Inflace je v Indii tradičně vysoká, ale v posledních letech se snižuje na úroveň 6 % p.a. Jedním z důvodů tohoto poklesu je i nízká cena ropy, která představuje 32 % exportů této země. Dalším unikátem je pak spojitost indické ekonomiky a zlata, které představuje 8,6 % veškerého dováženého zboží. Indie dováží zlato především ze Švýcarska (56 %, Spojených arabských emirátů (20 %) a Jihoafrické republiky (10 %).

S růstem ekonomiky přicházejí zajímavé příležitosti nejen pro mezinárodní firmy, které v Indii chtějí prodávat své výrobky, ale i firmy indických podnikatelů. Zajímavým podnikatelským počinem by mohl být například smartphone za 7 dolarů, o kterém nedávno psal server DiiT.cz. Jednoduchý, ale přece jen skutečný smartphone v přepočtu za takových 7 plzeňských piv (a ještě méně indických piv, která jsou navzdory nízké cenové hladině v Indii dražší) by se mezi chudými indickými vrstvami mohl stát trhákem.

Tisk: První indická jaderná ponorka je připravena k provozu

Indické vysoké školy navíc každým rokem produkují kolem 1,5 milionu mladých inženýrů, z nichž mnoho má ale problém najít adekvátní pracovní místo. Vzhledem k příslovečné indické podnikavosti a „děravé“ sociální síti pro ně může být právě vlastní podnikání kýženou alternativou. V zemi navíc působí četné subjekty, které nabízejí mikroúvěry nebo crowdfunding či jiné nové způsoby financování, které mohou rozjezd usnadnit. Není tedy ani tolik překvapivé že se Indie v počtu technologických startupů umisťuje celosvětově na 3. příčce a dohání Velkou Británii, jak je vidět z přiložené grafiky.Jak se stát součástí tohoto růstového příběhu? Jelikož do jednotlivých indických akcií je pro našince velice obtížné investovat, nejen kvůli přístupu na trh jako takový, ale i kvůli nárokům na detailnější znalost tamního prostředí (což je velká překážka také z hlediska indického crowdfundingu), mohou být vítanou alternativou burzovně obchodovatelné fondy (ETF). Pro případné zájemce máme ale jak dobrou zprávu, tak i jednu horší. Na trhu je sice přibližně desítka ETF zaměřených čistě na Indii, avšak kdo do nich chce investovat, musí počítat na poměry tohoto investičního nástroje s poměrně vysokými poplatky (0,74 % – 0,95 %). Přesto je ale možné vybírat z nabídky ETF zaměřených buďto na celý indický trh (např. EPI nebo INDA), na menší firmy (SMIN, SCIF, SCIN) nebo například i na jednotlivé sektory, jako je již zmíněná infrastruktura (INXX) nebo spotřební zboží (INCO). Dokonce je k dispozici i trojnásobně zpákované ETF (INDL), které ale může představovat pro mnohé příliš velkou úroveň rizika. V případě zájmu o investování do Indie prostřednictvím ETF tedy raději doporučujeme zjistit si více informací. Přehled těch, které považujeme za nejzásadnější, najdete v přiložené tabulce.​​​​​​​

Symbol Name Počet vlastněných akcií Podíl 10 největších pozic Poplatky (%)
EPI WisdomTree India Earnings Fund 241 45,80% 0,83%
SMIN iShares MSCI India Small-Cap ETF 237 14,10% 0,74%
SCIF Market Vectors India Small-Cap Index ETF 147 20,60% 0,89%
SCIN EGShares India Small Cap ETF 76 31,80% 0,85%
INDA iShares MSCI India ETF 75 51,00% 0,68%
INDY iShares India 50 ETF 54 52,50% 0,94%
PIN PowerShares India Portfolio ETF 52 54,30% 0,85%
INCO EGShares India Consumer ETF 30 49,50% 0,89%
INXX EGShares India Infrastructure ETF 30 52,40% 0,85%
INDL Direxion Daily India Bull 3x Shares ETF 17 N/A (pákový produkt) 0,95%

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Graf 1: Porovnání indických států a zemí podle ekonomické síly

Zdroj: The Economist

Graf 2: Porovnání indických států a zemí podle úrovně HDP na osobu

Zdroj: The Economist

Graf 3: Míra inflace v Indii je poměrně vysoká, ale klesá

Zdroj: Trading Economics

Graf 4: Indická startupová scéna je 3. největší na světě. Trhne jednoho dne i Silicon Valley?

Zdroj: iamwire.com

Newsletter