Kam investovat své peníze? Akciové tipy pro rok 2017

Uvažujete o investování jako o své budoucí profesní dráze? Nebo jen chcete obohatit své portfolio o trochu riskantnější, ovšem zajímavá aktiva? Pro vás, kteří alespoň na jednu z těchto otázek odpovídáte kladně, připravil server Monty Rich krátký seznam pěti zámořských akciových titulů, které se v roce 2017 vyplatí sledovat.

Obchodování s cennými papíry, jmenovitě akciemi, bylo vždy riskantním podnikem, lákajícím nekonečné zástupy investorů, spekulantů, ale i dobrodruhů snících o rychlém zbohatnutí. Pokud však patříte k těm, kteří akcie pojímají jako seriózní byznys, pak vás jistě zaujme následující seznam pěti akciových titulů, které se dle našeho mínění v roce 2017 vyplatí sledovat. Nečekejte však žádná klišé v podobě doporučení o skupování akcií „jablíčkářského“ gigantu. Kvalifikačním kritériem pro náš seznam totiž byla netradičnost, zajímavost a originalita. Následující pětice je splňuje bez výjimky.

Velký zvrat: Na akciové trhy se řítí dvoubilionová tsunami

Aurora Cannabis (ACBFF)

Sídlo: Vancouver, Kanada

Zaměření: konopí pro léčebné účely

Již první z titulů je poněkud kontroverzní záležitostí, řeč totiž bude o společnosti Aurora Cannabis. Jak název napovídá, tato progresivní firma z kanadského Vancouveru se zabývá produkcí, zpracováním a distribucí výrobků z konopí pro lékařské účely. Avšak s tím, jak se postupně uvolňuje legislativa zakazující jiné než čistě zdravotní užití marihuany, její zájem směřuje i k tzv. rekreačním uživatelům. Jejich počet v Severní Americe roste, přičemž boom se očekává především v USA, kde řada států Unie nadále zvažuje legalizaci této měkké drogy, jež by otevřela úplně nový trh s velkým potenciálem.

Klíčovou pro další rozvoj se na podzim roku 2016 stala Kalifornie, nejlidnatější stát Ameriky, kde bylo rozhodnuto, že ke konzumaci zelené rostlinky se bude přistupovat podobně jako k popíjení alkoholu. Marihuana proto bude legalizována a zatížena obdobou spotřební daně. K podobnému závěru přitom došli i voliči v Nevadě a na Floridě, čímž se významně rozšířil marihuanový trh dosud zahrnující pouze Colorado, Washington (míněno stát na západním pobřeží), Aljašku, Oregon a hlavní město Washington D. C. Všechny tyto oblasti přitom představují slibnou budoucnost pro firmy typu Aurora Cannabis.

Té se přitom daří už teď. Na přelomu let 2015 a 2016 se totiž stala jednou z mála takto zaměřených společností, která generovala zajímavý zisk (1,95 miliónu USD v prvním kvartále 2016). Přestože celé odvětví je ještě v plenkách, jeho potenciál roste, o čemž svědčí i podzimní vzrůst tzv. North American Marijuana Index o více než 80 %. Samotné akcie Aurora Cannabis zaznamenaly rovněž raketovou rally, když se jejich cena za poslední rok vyšvihla z úrovně 40 centů na 1,6 dolaru. Společnosti výrazně pomohlo zařazení mezi obchodované tituly na Toronto Stock Exchange, jež ji v očích mnoha investorů přidalo na serióznosti. Nutno podotknout, že Aurora Cannabis je v USA kótována na OTC trhu a bez nadsázky spadá do kategorie penny stocks, jejichž obchodování s sebou nese řadu rizik. To však nic nemění na faktu, že se jedná o firmu, kterou bude v následujících letech zajímavé sledovat. To ovšem platí o celém odvětví na marihuanu zaměřených korporací.

V následujících letech porostou firmy, které působí v celém odvětví konopného průmyslu.

Raytheon Company

Sídlo: Massachusetts, USA

Zaměření: zbraně a vojenská technika

Další akcie nás zavede do sektoru vojenského vybavení, řeč totiž bude o americké zbrojařské společnosti Raytheon. Ta je největším výrobcem raketových nosičů na světě, přičemž se specializuje na technologicky pokročilé a náročné obranné i útočné systémy. V posledních letech rovněž zaměřuje svoji činnost na výrobu vojenských i civilních dronů pro speciální účely. Na seznamu jejích výrobků bychom dále nalezli řadu komponentů, jež tvoří páteř obranných systémů zemí typu Spojených států či Izraele. Pro příklad zmiňme obranný raketový systém Iron Dome či rakety Maverick.

Novinkou jsou dva významné kontrakty, jež se firmě podařilo uzavřít na sklonku roku 2016. Prvním je 76miliónová smlouva na vývoj a dodávky nového protiradarového systému pro americké letectvo, druhým zakázka přímo pro Pentagon na dodávku zařízení pro kybernetickou ochranu sítí. Analytici přitom Raytheonu stejně jako celému odvětví zbrojařů věští světlé zítřky. Světová bezpečnostní situace je totiž značně nestabilní a rovněž nečekané zvolení Donalda Trumpa prezidentem slibuje navýšení obranných rozpočtů jak USA, tak jejich spojenců. Právě na ně chce totiž realitní magnát apelovat a požadovat zvýšení investic do jejich obranných arzenálů. Předpokládat přitom, že by se takto nesnažil lobovat za americké firmy, je přitom iluzorní. To vše jsou dle mnohých odborníků potenciální zakázky pro Raytheon.

Společnost přitom v poslední době vykazuje zajímavá čísla. Její tržby v roce 2016 rostly o více než 40 % a celkové prodeje za rok 2015 dosáhly částky 25 miliard USD. Přestože se její akcie při ceně kolem 150 USD za kus rozhodně neřadí mezi nejlevnější, patří Raytheon spolu se svojí konkurencí mezi tituly, které bezpochyby v roce 2017 zaujmou oko investorů.

Cameco Corporation (CCJ)

Sídlo: Saskatoon, Kanada

Zaměření: těžba uranu

Další z titulů nás zavede do světa energeticky využitelných komodit. Pokud však myslíte na ropu, jste vedle. Kanadská společnost Cameco se totiž zabývá průzkumem, těžbou a prodejem radioaktivního uranu. Jejími zákazníky jsou přitom především firmy provozující jaderné elektrárny, a to nejenom v Severní Americe, ale rovněž v Číně či na Indickém subkontinentu. Právě z Asie v roce 2015 pocházelo 49 % jejích příjmů z prodeje uranu a 29 % z doprovodných služeb. Tento největší veřejně obchodovaný těžař radioaktivních materiálů si tak v daném období přišel na 2,75 miliardy USD, čím dále upevnil svoji pozici v celém segmentu. Již dříve jsme psali, že navzdory evropskému útlumu zažívá jaderná energetika nebývalou renesanci. Kupříkladu jen v samotné pevninské Číně nyní funguje na 32 jaderných reaktorů, přičemž dalších 22 je budováno. V daných číslech se svými 22 funkčními, 6 budovanými a 20 plánovanými reaktory nezaostává ani Indie. Obě země jsou přitom hlavními tahouny globálního boomu jaderné energie. Ten však současní těžaři, kteří si po havárii ve Fukušimě prošli velmi náročným obdobím, jež znamenalo krach mnohých z nich, nestačí pokrývat.

Analytici proto již v roce 2015 hovořili o globálním nesouladu mezi nabídkou a poptávkou po uranu o velikosti 2 %, přičemž tento rok by dané číslo mělo vzrůst na 3 %. Pokud by nedošlo k otevření nových nalezišť (což ovšem není příliš pravděpodobné) a asijský boom nadále pokračoval, údaje společnosti Cameco hovoří až o 57% tržní nerovnováze v roce 2025. Očekávaný růst cen tak dle mnohých může mít reálný podklad a společnosti jako Cameco na něm mohou výrazně profitovat.

Cloud Peak Energy (CLD)

Sídlo: Wyoming, USA

Zaměření: těžba uhlí

U energetiky ještě zůstaneme, tentokrát se však podíváme na trochu tradičnější odvětví. Pokud totiž k vašim romantickým snům vždy patřilo stát se uhlobaronem, mohly by vás zaujmout akcie Cloud Peak Energy. Tato poměrně mladá společnost z Wyomingu totiž patří mezi nejvýznamnější americké těžaře této komodity s předpokládanými zásobami ve výši 1,1 miliardy tun uhlí. Ty těží ve třech rozsáhlých povrchových dolech v domovském Wyomingu a rovněž v dole Spring Creek v Montaně. V obou amerických státech navíc v následujících letech plánuje spustit další těžební projekty a zvýšit tak svoji nabídku kvalitního topného materiálu s nízkým obsahem síry. Cloud Peak Energy se totiž v posledním roce výrazně daří těžit z úbytku konkurenčních subjektů, které nepřežily krizi, jíž toto těžební odvětví v posledních letech procházelo. Nízké ceny konkurenčního a ekologicky mnohem přívětivějšího zemního plynu spolu s pokračující restriktivní legislativou zaměřenou na potírání emisí CO2 po celém světě znamenaly pro uhlí tvrdou ránu. Akcie samotné firmy se tak například z úrovně 21 USD v dubnu 2014 doslova zhroutily na něco málo přes 1 USD v lednu 2016. Tato hysterie způsobená nakonec poměrně hladkým přijetím Pařížské klimatické smlouvy a celkovou negativní atmosférou však postupně začala polevovat, když si investoři uvědomili, že uhlí tvoří a navzdory prognózám ekologů pravděpodobně ještě dlouho bude tvořit významnou část energetického mixu většiny západních zemí, o těch rozvojových ani nemluvě.

Tento fakt spolu s opět rostoucími cenami zemního plynu způsobil zlepšení finanční situace těch několika firem, kterým se krizi podařilo ustát. Společnost Cloud Peak Energy tak například v posledních dvou kvartálech svými výsledky předčila očekávání analytiků a její akcie od osudného ledna 2016 vytrvale rostly až k osmi dolarům za kus. Daný trend by navíc dle mnohých mohl pokračovat, neboť nově zvolený americký prezident Trump se při mnoha příležitostech prezentoval jako zastánce fosilních paliv a sliboval usilovat o přehodnocení přijatých ekologických opatření na globální úrovni. Přestože není jasné, zdali toto uhelným firmám reálně pomůže, jejich příběh se rozhodně vyplatí sledovat.

Qualcomm (QCOM)

Sídlo: San Diego, USA

Zaměření: produkce čipů do PC a smartphonů

Závěrem se zaměříme na investory, které kromě prostého růstu akcií a příslibu objevu budoucího extra výdělečného odvětví zajímá i pravidelná odměna z držení daného cenného papíru – tedy dividenda. Řeč bude o společnosti Qualcomm, jež patří mezi přední světové výrobce čipů do počítačů a mobilních zařízení. Pokud vám na stole leží smartphone s operačním systémem Android, je velice pravděpodobné, že jeho technologickým srdcem je právě výrobek této firmy. Qualcomm totiž dlouhodobě dodává výrobcům pracujícím s tímto operačním systémem, přičemž nově plánuje i prohloubení spolupráce s předními čínskými značkami. Od ní si slibuje další nárůst tržeb a posílení své tržní pozice na dynamicky se rozvíjejícím asijském kolbišti. Že se jedná o strategii, již trhy oceňují, dokazuje poměrně strmý růst akcií firmy v roce 2016 a dividendový výnos 3,12 %, který jistě potěší každého investora. Qualcomm navíc plánuje další expanzi, jež zahrnuje i akvizici výrobce polovodičů NXP Semiconductors v celkové hodnotě 39 miliard USD. Firma si rovněž slibuje mnohé od nástupu 5G sítí a na ně navázaných technologií.

Tolik tedy krátký výčet zámořských akcií, jejichž vývoj v roce 2017 může být pro řadu investorů více než zajímavým. Investování do tohoto druhu aktiv je rizikovou záležitostí, která nemusí být vhodná pro každého, každopádně naším seznamem jsme chtěli ukázat, že akciové trhy nejsou pouze o blue-chips společnostech typu různých monopolistických gigantů, o nichž se dočtete v denním tisku. Existuje totiž řada společností v netradičních či teprve se rodících odvětvích, o nichž se investiční zprávy takřka nezmiňují, přesto však nebo možná právě proto v sobě skrývají nezanedbatelný potenciál.

Newsletter