Kam kráčíš S&P 500 aneb máme se připravit na pád?

I přesto, že si americké akcie během včerejšího obchodního dne připsaly poměrně solidní zisky, dlouhodobý výhled pohledem technické analýzy není nikterak pozitivní. O tom je pevně přesvědčen analytický tým banky Credit Suisse, který vede Ric Deverell, šéf oddělení fixních příjmů a výzkumu. Ten se ve svém posledním dopise klientům zaměřuje především na index S&P 500 (viz graf č.1).

„Očekáváme, že index S&P 500 v dohledné době otestuje dvě výrazné úrovně, a to hranici 1867 bodů, tedy minimum z letošního srpna, a minimum z října 2014 na 1820 bodech. S tím, jak velká většina klíčových sektorů, především ten průmyslový, reportuje ztráty, které je přiblížily k citlivým supportům, jsme přesvědčeni, že riziko dalšího propadu je zvýšené. Pod úrovní 1867 bodů je otevřen prostor pro pokles až k rozmezí 1832-1820 bodů. Prolomení této hranice by pak bylo jasným „medvědím“ signálem´,“ přepisuje slova analytiků agentura Bloomberg.

Další „magická“ hranice se poté nachází až mezi 1738 a 1730 body, což je celoroční minimum roku 2014 a odpovídá 38,2% změně rostoucího trendu z let 2011 až 2015. Tento range pak Credit Suisse považuje za dostatečně silný a měl by proto zanfugovat jako support. Pokud by však opravdu došlo k jeho proražení, další obdobná podpůrná hranice by se nacházela v rozmezí 1575 až 1574 bodů.

„V poslední době jsme byli svědky razantního poklesu trhů, který letošní minima poslal do ještě nižších úrovní. Velkou otázkou teď je, zda se jednalo pouze o korekci dosavadního býčího trhu, nebo o něco mnohem vážnějšího,“ míní David Sneddon, šéf investičního oddělení Credit Suisse. Pro něj je stěžejní hranice indexu S&P 500 1820 bodů. Jakmile ta by byla prolomena, byl by to jasný signál, že opravdu nejde pouze o korekci.

Credit Suisse ale není jediná, kdo pomocí technické analýzy předvídá pokles. Agentura Bloomberg ve své poslední studii poukázala na index Dow Jones, kde se ukázala formace „hlava a ramena“ (viz graf č.2). Právě ta by vzhledem ke své současné podobě mohla naznačovat další propad sledovaného indexu.

V neprospěch amerických akcií hovoří i další technické indikátory, jako je „kříž smrti“ či znamení Hindenburg. Není tedy čas si pořádně „zashortovat“?

Newsletter