Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

U piva ekonomové řeší i to, jak předpovídat kurz měn či jejich trendový pohyb. BEER se dokonce nazývá jeden z přístupů založených na odhadu rovnovážného kurzu, který udává jeho dlouhodobou úroveň, protože bere v potaz strukturální podmínky jednotlivých ekonomik. Bude se kurz koruny vůči euru hýbat směrem, kam poteče české pivo? Půjde za odhadem rovnovážného BEERu a kam?

Kurz koruny vůči euru by se podle našeho pivního modelu měl po uvolnění kurzového závazku ze strany ČNB ve druhém čtvrtletí, jak potvrzuje i základní scénář poslední prognózy, vydat apreciačním směrem. Náš pivní model indikuje hodnotu BEERu na průměrných 26,4 EURCZK. Dál by se měl kurz vydat až k 26 EURCZK na přelomu roku. Dobrá výkonnost českého hospodářství se i v delším horizontu odrazí v apreciačním trendu rovnovážného kurzu BEER až na úroveň 24 EURCZK v roce 2020.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

BEER ovšem hovoří pouze o dlouhodobých trendech vývoje měnového kurzu. Nenaznačuje nic o krátkodobé volatilitě kolem těchto hodnot, která určitě bude po opuštění kurzového závazku velká.

O koruně se mluví, hodně mluví…

(Psáno pro Hospodářské noviny)

Newsletter