Kam Řecko sáhne, až opravdu nebude mít peníze?

Řecko musí do 30. června splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) více než 1,5 miliardy eur. Jen pár dní chybějících do konce měsíce ale může znamenat, že země – ani přes pravděpodobnou dohodu s mezinárodními věřiteli v tomto týdnu – nebude mít dostatečně rychle možnost dosáhnout na zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z nynějšího záchranného programu. Vydání těchto peněz totiž musí schválit parlamenty v některých zemích eurozóny.

Jak připomněl analytik Zsolt Darvas z bruselského střediska Breugel, k odvrácení okamžitého nebezpečí mohou sloužit i jiné prostředky – země bude mít kam sáhnout a překlenout několik dní až týdnů.

„Je tu 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy Kč) zatím nevydaných peněz z půjčky Evropského nástroje finanční stability (EFSF) Řecku, ty mohou být vyplaceny okamžitě poté, co se instituce dohodnou,“ upozornil Darvas. Tyto peníze by tak v případě rychlého postupu mohly Aténám umožnit vyrovnat se s blížící se splátkou MMF.

Řecká vláda v noci z neděle na pondělí nabídla nové reformní závazky ve snaze dosáhnout dohody s MMF, Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí na způsobu, jak bude řídit své veřejné finance. Taková dohoda je podmínkou souhlasu ministrů financí eurozóny s vyplacením poslední části stávajícího, v únoru už prodlouženého záchranného programu.

Řecký parlament má s ústupky Atén problém

Ministři se po své pondělní schůzce a následném summitu eurozóny opět mají sejít ve středu večer. Do té doby nové řecké návrhy posoudí experti trojice zmíněných institucí. Lídři eurozóny ale byli v pondělí po své schůzce většinou opatrně optimističtí a naznačovali, že dohoda by v tomto týdnu mohla být uzavřena.

Jak připomíná agentura Reuters, existují také další prostředky, které by mohly řeckou stranu vytáhnout z potíží:

Prvním z nich je nejméně 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard korun) zisků z řeckých státních dluhopisů, které drží ECB. Tyto peníze mohou být zemi vyplaceny okamžitě po dokončení nynějšího záchranného programu, Darvas dnes připomněl, že takový krok je plně na rozhodnutí ECB.

ECB přidala další miliardu eur nouzové pomoci řeckým bankám

Dalších skoro 11 miliard eur (297 miliard Kč) představují půjčky určené na záchranu řeckých bank v Hellénském fondu finanční stability (HFSF). Jejich možné využití v únoru ministři financí eurozóny v souvislosti s vyjednáváním s Řeckem pozastavili s tím, že o ně musí požádat ECB a mohou být skutečně využity jen k řešení potíží řeckých bank.

Řecko? Zapomeňte. Větší obavy budí Čína

Newsletter