Kam se vydá euro?

Euro se po francouzských volbách a po slabších datech z USA vyhouplo na nejvyšší úrovně od října 2016 až k hranici 1,0951 EURUSD. Během dnešního zasedání ECB proto byli investoři ve střehu. Signál o změně měnové politiky mohl být totiž zásadním obratem v trendu.

Evropská centrální banka však nepředstavila nic zásadního. Bankovní rada rozhodla ponechat depozitní sazbu na -0,4 %, refinanční na nule a zápůjční na 0,25 %. I když s nastavením úrokových sazeb trh počítal, měnový pár EURUSD oslabil o 50 bodů. Podle plánu pak běží i program QE s tím, že s nástupem dubna byl jeho měsíční objem snížen z 80 miliard euro na 60 miliard.

Mario Draghi řekl, že jsou rizika pro růst „vyrovnaná“. Obnova evropské ekonomiky je pak prý solidní, jen inflace stále pokulhává. Na toto téma pak guvernér ECB dokonce řekl, že si sám není jistý, zda se inflace pohybuje směrem k inflačními cíli na 2 %.

Psychologická úroveň 1,0900 EURUSD

Dlouhodobý preferovaný scénář pro měnový pár EURUSD je oslabení eura na nová minima směrem k úrovni 1,0200. Důležitá bude konsolidace a udržení pod úrovní 1,0900 EURUSD.

Rozhodujícím ekonomickým faktorem teď bude evropské tempo růstu cen. Předběžná data německé dubnové inflace ukázala dvouprocentní meziroční růst. Po březnovém poklesu k 1,6 % se jednalo o příjemné překvapení. Německo se tak se tak dostalo na dvouprocentní cíl ECB.

I přesto však Draghi předpověděl, že základní inflační tlaky zůstanou letos potlačené a že zatím nevykazují přesvědčivý trend růstu. Pokud se má inflace zvýšit, je podle šéfa ECB nutné dále udržovat podstatný stupeň měnového uvolnění. To by znamenalo, že by se pár EURUSD mohl v dlouhodobém měřítku dostat pod prodejní tlak.

Pokud by se inflace pohybovala dlouhodobě pod inflačním cílem, je možné, že by evropští centrální bankéři mohli znervóznět. To by ve výsledku pravděpodobně vedlo k prodloužení QE do roku 2018, přičemž úrokové sazby by nejspíše zůstaly beze změny. Domníváme se tedy, že pokud budou chtít investoři v dlouhodobém měřítku sázet na dolar, může být nyní vhodná příležitost pro vstup do dlouhých pozic.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter