Kam se vydá koruna od 27,10? Rozhodne zásadní údaj zítra

Česká koruna se ve čtvrtek při uklidnění situace na globálních trzích a návratu optimismu pohybovala v pásmu 27,06 – 27,12 EURCZK s tím, že ke konci obchodování se drží na silnější straně pásma. Nejdůležitější číslo týdne přijde pro korunu zítra – v 9:00 bude zveřejněna revize HDP za druhé čtvrtletí. První odhad překvapil mezikvartálním růstem o 0,9 %, když se čekal pokles o 0,2 %. Pokud dojde k nějaké výrazné revizi směrem dolů, mohlo by to korunu na čas rozkolísat a možná bychom se dočkali i jejího oslabení.

Zlepšující se globální nálada se na eurodolaru projevuje mnohem výrazněji. Ten díky tomu od rána posiloval a čekal, jak dopadnou důležitá data z USA. A ta dopadla na výbornou. Revidovaný HDP za druhý kvartál skončil na čísle 3,7 % oproti odhadu 3,2 %. Je vidět, že ekonomice USA se nebývale daří a dolar po tomto čísle posílil až k 1,1218 EURUSD. O něco horší data o rozjednaných prodejích domů, jenž skončila růstem o půlprocento místo procenta, způsobila jen mírnou korekci předešlých zisků.

Aktuálně se pohybuje nadále kolem 1,1220. Pokud nepřijde nějaké překvapení, začne dolar netrpělivě vyhlížet září a zasedání Fedu. V tuto chvíli to vypadá, že oproti dosavadním očekáváním se zvyšování sazeb odsune na prosinec. Do té doby by mohl být eurodolar zvýšeně volatilní.

Newsletter