Kam utečou investoři po brexitu? Top destinací je Německo

Britský parlament dnes začal projednávat návrh zákona o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy a globální investoři už přemýšlejí, co si počnou, až se brexit stane realitou. Jako nejlepší destinace pro přesun aktiv se podle nejnovější studie společnosti EY jeví Německo.

Kladné vyjádření obyvatelstva Velké Británie v referendu o vystoupení z Evropské unie donutilo globální investory přehodnotit své tamní aktivity. Podle studie společnosti EY plánuje 14 procent všech zahraničních investorů, kteří se angažují na britských ostrovech, v příštích třech letech přesunout či změnit své zdejší operace nebo jejich část.

Jako top destinace pro přesun aktivit přitom bylo identifikováno Německo. Podle studie EY jej preferuje 54 procent investorů, kteří přemýšlí o přesunu svých investic z britských ostrovů. Za Německem následuje Nizozemsko s 33 procenty, dále pak Francie s osmi procenty.

Sedm z deseti tamních zahraničních investorů pak tvrdí, že budou plánovaným Brexitem výrazně ovlivněni. Jedním z odvětví, které bylo hlasováním o brexitu nejvíce ovlivněno, je právě odvětví finančních služeb, které se zdá mít také nejméně pozitivní výhled o dalším vývoji.

Začátkem tohoto měsíce varovaly banky UBS a HSBC, že každá z nich se už nyní chystá přesunout zhruba 1 tisíc pracovních míst mimo Velkou Británii. Podle zmiňované studie společnosti EY je představuje Brexit o mnoho vyšší riziko pro finanční sektor než pro ostatní oblasti ekonomiky.

Pro Evropu obecně se však zdá být situace příznivá. Z 254 globálních investorů uvedlo 56 procent, že v průběhu následujících tří let hodlají rozšířit své evropské aktivity. „Je povzbudivé, že investoři mají nadále chuť investovat v Evropě, a to navzdory tamní nestabilitě a smíšenému geopolitickému prostředí,“ citoval server CNBC slova Andy Baldwina ze společnosti EY. Spíše než politických záležitostí se investoři podle studie obávají volatility měnových kurzů, cen komodit a výkyvů na kapitálových trzích.

Newsletter