Kapitálová nevýhoda velkých bank

Být velkou bankou bylo kdysi výhodou, už jen z hlediska úspor z rozsahu a dostatečně velkého podílu na trhu. Pak ale přišla krize roku 2008 a situace se změnila. S tím, jak ty největší bankovní domy poskytují širokou paletu, někdy už i ryze nebankovních, služeb, je pro ně čím dál tím těžší získat potřebný kapitál. Viníkem tohoto stavu jsou přísnější regulace. Přesně tak se na adresu velkých bank vyjádřil Bob Diamond, bývalý výkonný ředitel britské banky Barclays.

„Dlouhou dobu, dá se říci bezmála 25 let, byla konsolidace, růst a složitost hlavními znaky trendu univerzálního bankovního systému, v jehož rámci držely kapitálovou výhodu ty největší banky. Dnes je situace obráceně. Čím větší banka, tím více problémů,“ řekl Diamond pro server CNBC během Světového ekonomického fóra v Cape Town.

Systémově důležité banky, mezi které spadá i Barclays, jsou od doby poslední finanční krize vystaveny mnohem přísnějším pravidlům, především pak v oblasti kapitálové přiměřenosti. Tento fakt dokonce rozšířil spekulace o tom, že ti největší konkurenti Barclays, jako je HSBC či Standard Chartered, se pod vahou přísnějších regulací rozhodnou přesunout svou základnu mimo Spojené království.

„Jsem přesvědčen, že univerzální bankovní systém čeká důležitá budoucnost založená především na klientských potřebách, které se prozatím nijak nezměnily. Na nějakou kapitálovou výhodu však můžete už zapomenout. Spíše se dá hovořit o kapitálové nevýhodě,“ řekl jasně bývalý bankéř.

Diamondova bankovní kariéra trvala 40 let, přičemž vrcholu dosáhl v roce 2011, kdy byl jmenován výkonným ředitelem přední britské banky Barclays. U kormidla ale vydržel pouze 18 měsíců. Rezignoval v červenci 2012, jakmile byla banka obviněna z manipulace úrokových sazeb. Na finanční scénu se vrátil až koncem roku 2013, když založil finanční skupinu Atlas Mara, která se zaměřuje především na oblast subsaharské Afriky.

Toto epicentrum zájmu měl bývalý bankéř v merku již během své působnosti v Barclays, která se tehdy silně angažovala v zemích, jako je Nigerie, Botswana, Zimbabwe, Zambie, Tanzanie a Rwanda. V rámci činnosti Atlas Mara se její expozice týká 10 až 15 klíčových zemí daného regionu, přičemž dle Diamondových slov je cílem „stát se hlavním poskytovatele finančních služeb v oblasti černé Afriky.“

Boj na finančním kolbišti: Manažeři vs. regulátoři

Newsletter