Banka pro mezinárodní platby minulý týden varovala, že „euforické“ finanční trhy se svými cenovými pohyby oddělily od reality přetrvávající postkrizové malátnosti. Zároveň také požádala vlády, aby ukončily politiku, jež uměle podporuje růst finančních aktiv. Zatímco globální ekonomika se snaží uniknout ze stínu krize 2007-09, kapitálové trhy jsou „mimořádně optimistické“, uvedla banka sídlící v Basileji, a to zejména kvůli abnormálně uvolněné měnové politice, jež je aplikována po celém světě.
Přední centrální banky by neměly začít se zvyšováním úrokových sazeb příliš pomalu a příliš pozdě, řekla BIS, žádajíc politiky o zastavení trvalého růstu zadlužování po celém světě a volajíc po reformách, které by zvýšily produktivitu. Ve své výroční zprávě BIS mimo jiné varovala před riziky rozvojových trhů, u nichž určité ukazatele poukazují na potenciál bankovních krizí v mnoha zemích, včetně nejvíce ohrožené Číny.
BIS, známá jako „centrální banka centrálních bank“, je dlouholetým skeptikem ultra-stimulační měnové a fiskální politiky a její poslední zásah odráží rostoucí obavy, že oživení na kapitálových a nemovitostních trzích je postaveno na křehkých základech.
Zpráva přichází několik dní poté, co se Bank of England stala první klíčovou centrální bankou, jež začala využívat nové sady makro nástrojů k zastavení úvěrového boomu na trhu s bydlením, který by mohl ohrozit britské hospodářské oživení. BoE doufá, že její omezení rizikovějších forem hypotečních úvěrů zkrotí majetkovou bublinu bez poškození růstu. BIS ale varovala, že nasazení těchto nástrojů je jen chabou náhražkou za vyšší sazby. „Tyto nástroje se ukázaly jako velmi užitečné při zvyšování odolnosti finančního systému, ale byly jen částečně účinné při potlačování nahromadění finančních nerovnováh,“ uvedla BIS.
Pohled BIS na úrokové sazby je v rozporu s postojem Mezinárodního měnového fondu, který tento měsíc vyzval Evropskou centrální banku, aby uvolnila měnovou politiku zahájením nákupů rozsáhlých aktiv v případě, že bude stále přetrvávat hrozba nebezpečného propadu cen. Christine Legarde, výkonná ředitelka MMF, označila riziko delšího období deflace jako „obra“, jenž straší globální ekonomiku. BIS ale uvedla, že riziko přímého a trvalého poklesu cen je nízké.
ECB by měla zvážit QE, zůstane-li inflace nízko, radí šéfka MMF
„Správná měnová politika je méně otázkou snahy o nastolení růstu za každou cenu, více pak odstranění překážek, které jí drží zpátky,“ argumentovala BIS s tím, že nedávné oživení v globální ekonomice nabídlo ideální příležitost pro reformu.
Globální trhy jsou v současnosti pod vlivem centrálních bank a jejich bezprecedentně nastavené měnové politiky. VIX, index volatility cen amerických akcií, známý jako měřítko strachu na Wall Street, klesl v červnu na sedmileté minimum, zatímco měřítka volatility zahraničních měn a dluhopisů také klesly. FTSE index se ocitá na úrovni 150 procent nad svým minimem z března roku 2009. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů, které se pohybují inverzně s jejich cenami, v letošním roce klesly.