Karel Fillner: Kryptoměny nejsou o „Dnes kup, zítra prodej a kup si Lambo“

Do kryptoměnového světa přišlo v roce 2017 příliš mnoho lidí, kteří v nákupu viděli skvělou možnost, jak zbohatnout. Nikdy předtím zkušenost s podobnými trhy neměli. V okamžiku, kdy se jim domeček z karet zhroutil, to neustáli. Panika je díky tomu daleko hlubší a medvědí trend asi i díky tomu trvá daleko déle. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl prezident Krypto-bankovní asociace (BACCA) Karel Fillner. Hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal s ním mluvil nejen o minulosti a budoucnosti kryptoměn, ale také o blockchainu a ICO.

Karel Fillner: Blockchain, tak já to chápu, je tady pro větší transparentnost toho, jakým způsobem jsou peníze od investorů vybírány, jakým způsobem jsou dále distribuovány. Investor může token jako takový prodat na likvidní burze securities tokenů, které budou spíše ještě vznikat. Zatím jich ještě moc není, nebo alespoň nejsou úplně pevně zakotveny v současných zákonech.

Nejde o samotný kryptoměnový blockchain, ale o řešení, které je nad cizím blockchainem. To znamená nad ethereem. A to je, jak známo, blockchainová platforma, která slouží k vytváření smart contractů. Token si představuji jako smart contract. Jako smlouvu mezi investorem a tím, kdo peníze přijímá. Jako smlouvu, která v sobě obsahuje závazky, jak ze strany příjemce peněz, tak práva investora.

Dominik Stroukal: Když se firma na investora vykašle, peníze mi nedá, tak tomu žádný blockchain nezabrání?

Karel Fillner: Samozřejmě. Nikdo netvrdí, že blockchain je tu od toho, aby tomu zabránil, dejme tomu, že se firmě nebude dařit, nebo nějakým způsobem…

Dominik Stroukal: Anebo se jí bude dařit, a nebude mi chtít vyplatit peníze, na které mám nárok?

Karel Fillner: Dobře. Ale od toho jsou securities tokeny, které podléhají zase nějakým regulacím a procesům, kde už má investor daleko větší práva, jak se bránit. Například soudně a podobně. Díky tomu, že má majetek v tokenech, zase velmi jednoduše prokáže jejich vlastnictví, jak je nabyl. Za jakým účelem bylo nabyto by už mělo být popsáno i ve smart contractech.

Dominik Stroukal: Nebylo to dřív trošku jinak? Vzpomínám si, jak jsme se ohledně těchto témat potkali už šest let zpátky, možná i více. Tehdy byla nálada taková, že světy běžných měn a kryptoměnových byly proti sobě a kryptoměnový zničí staré finance, banky, centrální banky a teď se najednou spojují. Co se změnilo?

Karel Fillner: Myslím, že to v hlavách mnoha lidí pořád přetrvává. Ale nejsem si jistý, jestli je to správná cesta, invazivní přístup. Rozhodně se ale změnil přístup bank. Ten je vidět. Bavme se o tom, že právě banky patří mezi ty subjekty, které nejčastěji zmiňují slovo blockchain. Už jsme se o tom spolu také bavili, že ani jeden z nás to asi nevidíme jako úplně ideální řešení, aby se bankovní procesy efektizovaly blockchainem. To nedává úplně smysl. Roli bank vidím úplně někde jinde.

Nicméně změnila se role či přístup bank. A na druhé straně se začal měnit přístup komunity, když ne přímo bitcoinové komunity, tak lidí, kteří tvoří infrastrukturu. Obě strany vidí, že tady, chtě nechtě, ještě poměrně dlouhou dobu bude prostor pro nějakou vzájemnou spolupráci. Mechanizmus toho “já tě zničím” nemůže dlouhodobě fungovat, není průchozí ani z jedné strany.

Karel Fillner se kryptoměnám začal věnovat v roce 2012, v Česku vedl lokální verzi mezinárodního magazínu o kryptoměnách Cointelegraph a nyní publikuje na blogu btctip.cz. Začínal tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu, postupně ale objevuje stále více možností spojených s rozvojem infrastruktury bitcoinu a kryptoměn. Od listopadu je prezidentem Krypto-bankovní asociace (BACCA) založené v Londýně. 

Newsletter