Karin Fuentesová: Nejslabší hlas bývá často nejsilnější

Účetní profese nepřeje lidem, kteří nemají rutinu v lásce. Mladí lidé dnes hledají více rozmanité profese a neláká je zdlouhavé manuální zadávání faktur do účetního systému. I proto má startup Digitoo našlápnuto k zajímavé budoucnosti. Jeho šéfka a zakladatelka Karin Fuentesová byla hostem Disraptors podcastu.

Digitoo nabízí především menším firmám software založený na umělé inteligenci, který umožňuje automatizovat zpracování faktur. Slibnou technologii již zafinancovali i externí investoři, především andělští. Karin Fuentesová si pochvaluje spolupráci s Kaya Diamond (dřívější ENERN Investments), u kterých se jí líbí jejich analytický přístup. Andělové se podle ní ukázali jako mnohem flexibilnější než venture kapitalisté s jejich zdlouhavým schvalováním investic.

Cesta k úspěchu v podnikání ale nevedla přímo. V podcastu zmiňuje také svou kavárnu, na které si pomyslně vylámala zuby. Nezvykle otevřená zpověď odhaluje nereálné představy o tomto byznysu, k nimž se přidaly i problémy v osobním životě. Založení IT startupu Digitoo tak přineslo vysvobození, protože podle svých slov miluje informační technologie. Nyní má podle svých slov skvěle vyladěný tým, na který je hrdá.

Podle čeho Karin Fuentesová hodnotí úspěch? Jakou inspiraci jí přinesl Netflix? Poslechněte si česky mluvený podcast Kate Syslové.

Co v podcastu mimo jiné zaznělo?

2:35 Účetní podhoubí inovacím příliš nepřeje. Lidé v účtárně jsou zvyklí na svou rutinu a pravidla. Naopak IT prostředí je mnohem více „open-minded“.

5:55 Účetních ubývá, protože klesá zájem o takovou kariéru. Na situaci reagují i školy, které se začínají orientovat na výuku IT. Za pár let proto bude nedostatek účetních. Firmy, které nebudou automatizovat účetní procesy, budou mít velký problém.

10:30 Digitalizace účetnictví ještě neproběhla, protože se nové technologie zaměřují na velké firmy. Ty mají peníze na jejich zaplacení. Jenže drtivá většina firem na trhu jsou malé a střední podniky, u nichž je implementace komplikovaná a finanční možnosti omezené.

18:15 Startupové prostředí umožňuje dělat rychlé změny. V korporacích se naopak musí vše schvalovat a procesy tak trpí těžkopádností.

49:40 V mládí chtěla být Karin filozofem, dokonce začala tento obor studovat. Nakonec ale na filozofické fakultě skončila v účetním oddělení. Zájem o tuto humanitní vědu ji pak opustil, protože v ní přestala vidět smysl.

57:00 Správný lídr musí umět dát prostor k vyjádření i nejslabšímu hlasu v týmu. Často se takový hlas ukáže jako ten nejsilnější.

Tato epizoda je součástí série podcastů Disraptors (dřívější Startup World Cup and Summit). Disraptors pořádají soupeření evropských startupů, jejichž vítěz se pak prezentuje na globální soutěži v USA. Poslední akce proběhla ještě pod předchozím jménem v říjnu 2021. Již 11. října proběhne další ročník.

Newsletter