Karneval, který skončí špatně? Aneb „CoCosy“ opět na scéně

Není tomu tak dávno, co se evropským bankovním sektorem prohnala silná bouře, která poslala akcie hlavních finančních domů do hlubokých ztrát. Nejcitlivěji to pocítila Deutsche Bank patřící mezi společnosti, jež se dlouhodobě potýkají s problémem mimosoudních vyrovnání a se splácením pokut uvalených v důsledku nekalých praktik. Celá situace byla tehdy navíc umocněna existencí tzv. „CoCo“ dluhopisů, u kterých hrozilo nevyplacení jejich kupónů. Pravdou je, že tento scénář se netýká pouze Deutsche Bank. O slovo se jako další rozbuška bankovního sektoru hlásí Brazílie.

Konkrétně se jedná o společnost Banco do Brasil, která je z většiny vlastněná státem. Brazilská vláda ve snaze ukončit recesi vlastní ekonomiky „nutí“ banku k masivnímu poskytování úvěrů s vidinou okamžité podpory hospodářského růstu. Snaha však dospěla do opačné situace, kdy Banco da Brasil vykázala výsledek hospodaření za třetí kvartál 2015 hluboko pod očekáváním, za což může „poděkovat“ především odpisům nesplacených půjček (meziročně se jejich bojem zvýšil o 40 %). Stejně tak zapůsobilo i sedminásobné zhoršení kreditního ratingu země během posledních dvou let. Oba faktory tak ve výsledku podpořily strach investorů z toho, že v případě problémů nebude mít brazilská vláda prostředky na jakoukoliv záchranu, nejen zmiňované, banky.

V návaznosti na to se v dolarech a eurech denominované „CoCos“, neboli podmínění konvertibilní dluhopisy, propadly nejhlouběji ze všech 133 dalších cenných papírů stejného typu (viz graf č.1). Pro představuje, cena bondů Banco do Brasil o hodnotě 1,64 miliardy dolarů emitovaných v roce 2012 se v letošním roce propadla o 26 %, což je sedminásobek světového průměru.

„Investoři se obávají, že banka nebude schopna vyplácet emitované dluhopisy s tím, jak ji brazilská vláda využívá k poskytování čím dál tím většího objemu levných půjček,“ řekl pro agenturu Bloomberg Hersz Ferman hlavní ekonom společnosti Elite Corretora, která sídli v Rio do Janeiro. „Celá situace je navíc umocněna faktem, že se Brazílie stále nachází v recesi, což mimo jiné dokazuje, že plán úvěrové expanze nefunguje.“

I přesto se brazilská prezidentka Rousseffová rozhodla poskytnout státním bankám kapitálovou injekci o velikosti 83 miliard reálů, která má být použita na další úvěrovou expanzi. Banco do Brasil se snaží čelit nepříznivé situaci i jiným způsobem. V rámci posílení svého bezpečnostního polštáře se rozhodla osekat vyplácené dividendy ze 40 % čistého zisku na akcii na 25 %. Ani to však neukočírovalo hromadný výprodej zmiňovaných bondů, který od poloviny roku 2015 žene jejich výnosy čím dál tím výše (viz graf č.2).

Je Deutsche Bank Lehman Brothers?

Podmíněné konvertibilní dluhopisy umožňují bance, která se dostala do situace poklesu jejího kapitálového poměru pod stanovenou hranici, nevyplatit kupón, aniž by muselo dojít k jejímu defaultu. V případě Banco do Brasil je zlomová hranice kapitálového poměru nastavena na 5,125 %. Poslední reportovaná čísla ukázala hodnoty na 8,07 %. Dle agentury Bloomberg by tak společnost musela k prolomení zmiňovaného zlomového bodu na vlastním kapitálu ztratit 25,8 miliardy reálů.

Vyhlídky ovšem nejsou nijak zázračné. Podle banky JP Morgan se v letošním roce potvrdí trend zvyšujících se odpisů z nesplacených půjček, a tedy i zhoršení kapitálového poměru banky. Smutným faktem je, že Banco do Brasil je v porovnání s ostatními bankami se stejným problémem v nevýhodě, jelikož musí doslova tančit, jak píská brazilská vláda. A právě ta, jak se zdá, motory úvěrového boomu jen tak nezastaví.

Newsletter