Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Karta se začíná obracet. USA se trápí a Evropa začala rozvolňovat

Klíčové body

  • Výhled pro euro je tento týden neutrální i přes zrychlující tempo vakcinace a rozvolňování protiepidemických opatření.
  • Euro bude posilovat, pokud se obavy z dalších explozí nákazy vlivem rozvolňování ukážou jako plané.
  • Ekonomická obnova v USA se komplikuje z důvodu vyšší než očekávané inflace a slabým výsledkům na trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

Zrychlující tempo vakcinace, na které se v Evropské unii už několik měsíců čeká, by mělo umožnit dřívější návrat do „normálu“. Zhruba 30 % obyvatel EU už obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny. Denní počet nových případů nákazy virem COVID-19 v rámci Evropské unie klesl od začátku dubna téměř o polovinu na zhruba 72 000 nových případů, což odpovídá situaci z poloviny října loňského roku. Květnový trend je však opačný. Zatímco v říjnu počty případů dramaticky rostly, tak v květnu dochází k pozvolnému poklesu počtu nově nakažených.

Významná část zemí Evropské unie začala postupně otevírat své ekonomiky a rušit či uvolňovat protiepidemická opatření. Německo, Francie, Itálie, Španělsko i Česká republika pokračují v připravených plánech rozvolňování. Postupné otevírání ekonomiky urychlí ekonomickou obnovu – alespoň krátkodobě. S otevíráním přirozeně rostou obavy, že rozvolnění přichází příliš brzo a příliš rychle. Uspěchanost by mohla způsobit zhoršení epidemiologické situace a další exploze nákazy, které jsou spojeny především se vznikem a rychlým šířením nových mutací viru COVID-19. Změna v nastavení opatření proti šíření viru se ve sbíraných datech projevuje se 14denním zpožděním. Na vyhodnocení dopadů současného rozvolňování si proto ještě počkáme.

Tato situace se odráží i na kurzu eura. Zrychlení vakcinace se podepsalo na posilování společné měny vyjádřené pomocí eurového indexu proti dolaru, japonskému jenu, libře a australskému dolaru. I přesto, že index v průběhu května kolísá, euro je silnější, než tomu bylo v dubnu. Evropská komise v minulém týdnu významně zvýšila svou předpověď ekonomického růstu v rámci eurozóny na 4,3 % v roce 2021 a 4,4 % v roce 2022. I pozitivní a optimistické výhledy pro ekonomiku eurozóny stojí za tím, že euro proti dolaru posílilo od začátku dubna o více než 3 %. Výhled eura pro tento týden však stále zůstává neutrální, kdy zrychlující tempo vakcinace zůstává pozitivním impulsem. Riziko z další exploze nákazy vlivem rozvolnění tento impuls však víceméně vyrovnává. Pokud se obavy z další exploze nákazy nepotvrdí, tak lze očekávat pokračování posilování eura.

Jedno ze stěžejních témat měnových trhů je americká inflace. Data z minulého týdne, která byla nad očekávání vyšší, ukázala na nejvyšší růst spotřebitelských cen v horizontu 12 měsíců od roku 2008. Dle předsedy Fedu Powella stále platí, že před zpřísněním měnové politiky je nutné urazit ještě velký kus cesty. Dle jeho slov je Fed připraven nechat krátkodobě hodnoty inflace nad svým dlouhodobým 2% cílem. Vedle rizik spojených se zrychlující inflací je v USA problematická i situace na trhu práce. Poslední dubnová data ukazují, že na trhu práce přibylo pouze 266 000 pracovních míst a nezaměstnanost se pohybovala na 6,1 %. Pro srovnání lze uvést, že v březnu roku 2020 přibylo na trhu práce USA více než 770 000 nových pracovních míst. Je jisté, že z údajů za jeden měsíc nelze vyvodit katastrofické závěry. Pokud by však tento trend na trhu práce USA měl pokračovat, lze předpokládat, že nebude naplněna predikce Mezinárodního měnového fondu o růstu HDP USA v roce 2021 o 6,4 %. Pokud se zpomalení na trhu práce USA ukáže jako dlouhodobý problém, lze očekávat významné oslabování dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2144 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2072 do 1,2175 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,47 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,91 až 21,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter